Norveç Hükümeti Filistin'i Tanıyacak

Norveç Hükümeti Filistin'i tanıyacak

Norveç hükümeti, Filistin'i uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uygun olarak 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanıyacağını duyurdu.

Norveç Hükümeti Filistin'i tanıyacak

Kararın ardından İsrail, Filistin'i tanıyacağını açıklayan Norveç ve İrlanda'daki büyükelçilerini istişare için geri çağırdı.

 

NORVEÇ'TEN İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store ve Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, düzenledikleri ortak basın toplantısında, Norveç'in Filistin'i bir devlet olarak tanıma kararını açıkladılar. Store, "On binlerce kişinin öldüğü ve yaralandığı bir savaşın ortasında hem İsraillilere hem de Filistinlilere siyasi çözüm sunan tek alternatifi canlı tutmalıyız," dedi ve bunun "yan yana, barış ve güvenlik içinde yaşayan iki devlet" olduğunu vurguladı.

 

NORVEÇ HÜKÜMETİNİN AÇIKLAMASI

Hükümetten yapılan açıklamada, Norveç'in iki devletli çözümü desteklediği ve ilerletmeye çalıştığı belirtildi. Filistin'in devlet olarak tanınmasının, Norveç'in Orta Doğu'daki çatışmaya kalıcı bir çözümün sadece iki devletli bir çözüm yoluyla sağlanabileceği yönündeki uzun süredir devam eden tutumunu vurguladığı ifade edildi. Ayrıca, Filistin'in, Avrupa'daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı olarak, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla tanınacağı kaydedildi.

 

İRLANDA VE İSPANYA DA FİLİSTİN'İ TANIYACAK

Norveç'in ardından, İrlanda Başbakanı Harris de ülkesinin Filistin devletini tanıyacağını açıkladı. Ayrıca, İspanya Başbakanı Sanchez, ülkesinin 28 Mayıs'ta Filistin devletini resmen tanıyacağını duyurdu.

 

 
Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Mersin’de korkutan yangın
Mersin’de korkutan yangın
22 Haziran 2024 Cumartesi
Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma