Obez Kedi "Şiraz" Pilates Yaparak Zayıflıyor

Obez kedi yüzmeyle 6 kilo verdi

Obeziteye yakalanan 4 yaşındaki kedi 'Şiraz', egzersiz ve diyetle 6 kilo verdi.


Obez kedi yüzmeyle 6 kilo verdi

Beyza Dikkatli'nin 2,5 aylıkken sahiplendiği ve 'Şiraz' adını verdiği kedi, kısırlaştırma operasyonundan sonra hızla kilo aldı. Şiraz, 4 yaşına geldiğinde 10 kiloya yaklaştı. Aşırı beslenme ve hareketsizlik nedeniyle kilo alan Şiraz, veteriner fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezine götürülerek kilo verme sürecine başladı.

Veteriner hekim Bahri Terzi ve veteriner teknikeri ile fizyoterapist Yağmur Denli'nin gözetiminde tedavi görmeye başlayan Şiraz, her gün koşu bandı ve pilates topuyla egzersiz yaptı ve havuzda yüzerek 5 ayda 6 kilo verdi. Egzersizlerin yanı sıra uygulanan diyetle Şiraz, 3,5 kiloya düştü.

Yağmur Denli, obezite sorunuyla gelen kedi ve köpeklerin önce sağlık kontrollerinin yapıldığını, ardından obezitenin nedenine göre tedavi belirlendiğini belirtti. Şiraz'ın kısırlaştırma sonrası düzensiz beslenme ve hareketsizlik nedeniyle kilo aldığını, bu yüzden spor ve diyete başlandığını kaydetti.

Denli, "Şiraz hareket etmeyi sevmiyor, oyun oynamayı da sevmiyor, sadece oyunları izlemeyi tercih ediyor. Bu nedenle fazla kilo aldı. Kilo arttıkça yürüme zorluğu ve solunum problemleri yaşamaya başladı. Minimal olan hareketleri iyice azaldı ve kilo artışı hızlandı. Tetkiklerde herhangi bir problem çıkmayınca Şiraz'ı diyete aldık, pilates yaptırdık ve yüzdürdük" dedi.

"Şiraz Problemlı Bir Öğrenci"
Kedi ve köpeklerde hızlı kilo verilmesini tavsiye etmediklerini, yavaş ve kontrollü bir süreç izlediklerini aktaran Denli, Şiraz'ın da bu şekilde kilo verdiğini ifade etti. Denli, "Şiraz haftanın beş günü egzersiz yaptı, 2-3 gün yüzdü. Şu anki kilomuz ideal. Şiraz biraz problemli bir öğrenci, asosyal ve asi bir kedi. Başta kavgalarımız oldu, sonrasında alıştı. İlk etapta tedirgin oldular, öğrendikçe bunu oyun haline getirdiler. Sonunda başarılı bir öğrenci oldu ve Şiraz'ı bugün mezun ediyoruz. Ailesi beslenmesine dikkat etmezse, hareket kısıtlılığı başlarsa tekrar kilo alabilir, bunun için de kontrollerimiz devam edecek" dedi.
 

DİĞER HABERLER