Reisi İçin Taziye Defteri Açıldı

Reisi için taziye defteri açıldı

İran'ın Ankara Büyükelçiliğinde, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindeki heyetin hayatını kaybetmesi dolayısıyla taziye defteri açıldı.

Reisi için taziye defteri açıldı

Taziye defterine, Lübnan, Filistin ve Karadağ'ın Ankara büyükelçileri ile çeşitli ülkelerden diplomatlar ve ziyaretçiler imzalarda bulundu.


Bugün saat 10.00'da başlayan taziye defteri, bugün ve yarın 10.00-12.00 ve 14.00-17.00 saatleri arasında imzalanabilecek.


Cumhurbaşkanı Reisi, dün İran-Azerbaycan sınırında bir baraj açılış törenine katılmıştı. Tören sonrası dönüşte yaşanan helikopter kazasında Reisi ve beraberindekiler hayatını kaybetti.

Türkiye, İran'ın talebi üzerine arama kurtarma faaliyetlerine destek vermek amacıyla Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı.

İranlı ekipler, belirlenen noktaya ulaştıktan sonra kurtulan olmadığını doğruladılar.

Cumhurbaşkanı Reisi'nin vefatının ardından Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir, geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi.

İran Anayasası gereği, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içinde seçilmesi için meclis başkanı, yargı erki başkanı ve birinci cumhurbaşkanı yardımcısından oluşan bir kurul düzenlemeler yapacak.

İran'da cumhurbaşkanları, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından onaylanan adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi