Reisi Ve Abdullahiyan Hayatını Kaybetti

Reisi ve Abdullahiyan helikopter kazasında hayatını kaybetti

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybettiği açıklandı.

Reisi ve Abdullahiyan helikopter kazasında hayatını kaybetti

 İrandevlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Reisi'yi taşıyan helikopterin dün meydana gelen kazasında kurtulan olmadığını duyurdu.Helikopterin enkazına 15 saatlik arama çalışmalarının ardından ulaşılırken, kazada Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Tebriz Valisi Malik Rahmeti ve İran lideri Hamaney'in Tebriz Temsilcisi Muhammed Ali Al-i Haşim'in de hayatını kaybettiği belirtildi. Ayrıca, Devrim Muhafızları Ordusu mensubu 2 üst düzey askeri yetkili ile 3 mürettebatın da kazada yaşamını yitirdiği kaydedildi.

 


KAZANIN AYRINTILARI

Cumhurbaşkanı Reisi, dün helikopterle İran-Azerbaycan sınırında bir barajın açılış törenine katılmak üzere yola çıkmıştı. Helikopter, dönüş yolunda sert iniş yaparak kaza geçirdi. Arama kurtarma ekipleri, olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmalarını güçlükle sürdürürken, İran, Türkiye'den havadan arama çalışması yapmak için insansız hava aracı (İHA) talep etti.

Türkiye'nin görevlendirdiği Akıncı İHA, helikopterin enkazını tespit ederek koordinatlarını İran makamlarına iletti. İran devlet televizyonu, Akıncı İHA’nın tespitlerinin ardından bulunan helikopterin enkazında yaşam belirtisi olmadığını duyurdu. İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Hukukçu din adamı kimliğiyle tanınan Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, 14 Aralık 1960'ta İran'ın Meşhed kentinde doğdu. 1979'daki devrimin ardından kariyerine 1981'de Kereç Savcısı olarak başlayan Reisi, kısa sürede Tahran Başsavcı Vekilliği görevine yükseldi. 1988'de rejim muhaliflerinin idam kararını veren komitede yer aldı. Reisi, 2019'da Yargı Erki Başkanlığı'na atandı ve 2021'de yapılan seçimde İran'ın 8. Cumhurbaşkanı oldu. Reisi'nin, Hamaney sonrası ülke liderliği için muhtemel adaylar arasında yer aldığı biliniyordu.

 


İRAN DIŞİŞLERİ BAKANI HÜSEYİN EMİR ABDULLAHİYAN KİMDİR?

1964 yılında Damgan'da doğan Hüseyin Emir Abdullahiyan, Tahran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu ve Farsça, Arapça ile İngilizce biliyordu. Bahreyn Büyükelçiliği, Dışişleri Bakan Yardımcılığı ve Meclis Başkanı'nın Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Özel Yardımcılığı görevlerinde bulunan Abdullahiyan, Ağustos 2021'de Dışişleri Bakanı olarak atandı. Abdullahiyan'ın döneminde, İran ve Suudi Arabistan arasında diplomatik ilişkiler yeniden kuruldu.

 


GEÇİCİ CUMHURBAŞKANLIĞI DÜZENİ

İran Anayasası'nın 131'inci maddesine göre, cumhurbaşkanının ölümü durumunda birinci cumhurbaşkanı yardımcısı, liderin atamasıyla geçici olarak cumhurbaşkanının yetki ve sorumluluklarını devralır. Yasama, yürütme ve yargı başkanlarından oluşan kurul, yeni cumhurbaşkanının en fazla 50 gün içerisinde seçilmesi için süreci düzenler.Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Okullarda karne heyecanı
Okullarda karne heyecanı
14 Haziran 2024 Cuma
Kuzen evlilikleri yasaklandı
Kuzen evlilikleri yasaklandı
13 Haziran 2024 Perşembe
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
20 bin öğretmen ataması ne zaman?
13 Haziran 2024 Perşembe
Tesla
Tesla'dan Avrupa'da zam sinyali
13 Haziran 2024 Perşembe
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan diplomasi trafiği
13 Haziran 2024 Perşembe
Serdar Ortaç
Serdar Ortaç'tan borç açıklaması
13 Haziran 2024 Perşembe