EYT’siz Erken Emeklilik! Sigortalılara Müjde Geldi

SGK açıkladı: Erken emeklilik müjdesi!

SGK duyurusuna göre; EYT’siz erken emeklilik yolları açıldı. SGK başlangıç tarihine göre milyonlarca kişi listeye girdi. 

SGK açıkladı: Erken emeklilik müjdesi!

EYT’siz erken emeklilik yolları açıldı. SGK başlangıç tarihine göre milyonlarca kişi listeye girdi. İşte yeni erken emeklilik yöntemleri…

EYT’yi kaçıran milyonlarca kişinin erken emeklilik arayışı sürüyor. Özellikle 1999 ve sonrası SGK girişi olanlar, SGK tarafından açıklanan yeni erken emeklilik yöntemlerini yakından takip ediyor. Emeklilik yaşını öne çekmek için birçok formül var. Hem prim avantajı hem de yaş avantajı sağlayan bu yöntemleri sizler için derledik. İşte EYT’yi kaçıranlar için yeni erken emeklilik formülleri…

Türkiye’deki emeklilik şartları, SGK mevzuatında açıkça belirtiliyor. Emekli olabilmek için sigorta başlangıç tarihi, yaş ve sigortalılık süresi büyük önem taşıyor. Ancak bunun yanında erken emeklilik için bazı düzenlemeler de gündeme geliyor. Geçtiğimiz yıl kabul edilen EYT yasası milyonlarca kişi için erken emeklilik kapısını açmıştı. Şimdi ise EYT’yi kaçıranlar için yeni erken emeklilik formülleri gündeme geldi. EYT’siz erken emeklilik hakkı olan kişiler tek tek açıklandı. İşte 7 yöntemle erken emeklilik…

EYT’siz Erken Emeklilik İçin 7 Yöntem

1. Doğum Borçlanması: Sigorta başlangıç tarihinden önce çocuğu olan kadınlar, doğum borçlanması yöntemi ile emeklilik yaşını 6 yıl öne çekebiliyor. Bu yöntemde, sigorta başlangıç tarihinden önce dünyaya gelen 3 çocuk için ikişer yıl olmak üzere toplam 2160 gün borçlanma yapılabiliyor.

2. Askerlik Borçlanması: Erkekler, sigorta giriş tarihinden önce yaptıkları askerlik süresini borçlanabiliyor. En az bir yıl yapılan askerlik borçlanması sayesinde erkeklerin de bir yıl erken emeklilik imkanı doğuyor.

3. Kısmi Emeklilik Fırsatı: 3600 günü ve 10 yıl sigortalılık süresini dolduranlar, kısmi emeklilik imkanına sahip olabiliyor. Ancak bu durum sadece 9 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar için geçerli.

4. Malulen Emeklilik: Çalışma hayatı sırasında iş gücünü %60 ve üstü oranında kaybedenler, sağlık raporu almaları durumunda malulen emeklilik hakkına sahip olabiliyor. Malulen emeklilik için 1800 gün prim ödemesi yapmış olmak gerekiyor.

5. Engelli Çalışanlar İçin Vergi İndirimi: Engelli çalışanlar, en az %40 engellilik oranı olması durumunda vergi indirimi sayesinde yaş şartı aranmadan emeklilik hakkına sahip olabiliyor. Bu durumda, engelli çalışanların işe giriş tarihlerine göre 15 yıl ya da 18 yıl sigortalı süresi olması ve 3600 ile 4680 gün arasında prim ödemiş olmaları gerekiyor.

6. Yıpranma Payı ile Erken Emeklilik: Ağır iş olarak kabul edilen belirli meslek gruplarında çalışanlar yıpranma payı alma hakkına sahip. Örneğin, madenciler sigortalılık sürelerine belli oranda gün eklenerek emeklilik hakkı kazanıyor.

7. Engelli Çocuğu Olan Annelere Prim Desteği: Başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olan annelerin primlerine, 1 Ekim 2008 sonrası için 4’te 1 oranında prim ekleniyor. Böylelikle engelli çocuğu olan annelerin emeklilik yaşı öne çekiliyor.

Bu yöntemler, erken emeklilik imkanı sunarak, emeklilik yaşını öne çekmek isteyenler için önemli fırsatlar sunuyor. SGK'nın açıkladığı bu yeni formüller, emeklilik planlaması yapanlar için büyük önem taşıyor.
 

DİĞER HABERLER

Justin Timberlake tutuklandı
Justin Timberlake tutuklandı
19 Haziran 2024 Çarşamba
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
3,2 büyüklüğünde deprem korkuttu
19 Haziran 2024 Çarşamba
Milli maç heyecanı sokaklarda
Milli maç heyecanı sokaklarda
18 Haziran 2024 Salı
ABD
ABD'de evsiz sayısı arttı
18 Haziran 2024 Salı