Sıfır Atık: Küresel İşbirliği

Sıfır Atık: Dünyayı Birlikte Temizleyelim!

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler işbirliğinde Sıfır Atık uygulamasına geçmek isteyen ülkeler ve kuruluşlar için rehber yayınlar hazırlıklarına başladıklarını açıkladı.

Sıfır Atık: Dünyayı Birlikte Temizleyelim!

Aynı zamanda, tüm dünyada geçerli olacak ve Sıfır Atık uygulamalarını standartlaştıracak küresel bir Sıfır Atık standardizasyonu için çalışmalara başladıklarını belirtti. Bu açıklamalar, Emine Erdoğan'ın başkanlığını yürüttüğü Birleşmiş Milletler (BM) Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu'nun Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlediği çevrim içi toplantıda yapıldı.


Erdoğan, dünyanın her köşesinde iklim krizine karşı ortak bir bilinç geliştirmenin önemini vurguladı. Ayrıca, Sıfır Atık konusunda küresel farkındalığı artırmanın ve iyi örnekleri teşvik etmenin önemli olduğunu belirtti. Türkiye'de başlatılan Sıfır Atık Projesi'nin diğer ülkeler için de bir ilham kaynağı olduğunu ve ekonomiye önemli katkılar sağladığını ifade etti. Bu projenin diğer ülkeler için de uygulanabilir bir model olduğunu vurguladı.


Erdoğan, Sıfır Atık konusunda işbirliğini ve iyi örneklerin paylaşılmasını önemsediğini ve bu doğrultuda Birleşmiş Milletler'in çalışmalarına katkı sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi. Ayrıca, savaş ve çatışmaların çevre üzerindeki olumsuz etkilerinin de dikkate alınması gerektiğini belirtti.


Toplantıda, Emine Erdoğan'ın yanı sıra BM Genel Sekreter Yardımcısı Guy Ryder ve diğer katılımcılar da konuşmalar yaptı. Sıfır Atık konusunda küresel işbirliğinin artırılması ve iyi örneklerin paylaşılması gerektiği vurgulandı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!


 

DİĞER HABERLER

Mersin’de korkutan yangın
Mersin’de korkutan yangın
22 Haziran 2024 Cumartesi
Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma