Sokak Köpekleri İçin Uyutma Modeli

Sokak hayvanları için 'uyutmak' çözüm mü ?

Sokak hayvanlarına yönelik taslak düzenleme kamuoyunun gündeminde yer alıyor. "Sokak hayvanlarını uyutma" yöntemi tartışmalara neden oldu.


Sokak hayvanları için 'uyutmak' çözüm mü ?

AK Parti, sokak hayvanlarının özellikle köpeklerin sahiplenilmemesi durumunda "uyutulması" yani enjeksiyonla öldürülmesi üzerine bir yasal düzenleme hazırlığı yapıyor. Bu düzenleme, Meclis’e gelmeden önce tartışmalara yol açtı.

AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu, başıboş köpekler için hazırlanan düzenleme hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Nihai bir taslağın henüz belirlenmediğini ifade eden Yenişehirlioğlu, “İlla İngiltere modeli olacak diye bir modelden söz etmiyoruz. Dünyanın her tarafındaki örnekleri inceliyoruz. Ülkeler bunu nasıl çözmüş, bir fikir geliştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yenişehirlioğlu, geniş kapsamlı bir taslak hazırlamak için tüm kesimleri dinlediklerini belirtti. Ayrıca, bu konuda muhalefet partilerini ziyaret edeceğini ve çalışmaların önümüzdeki günlerde de süreceğini söyledi.

İngiltere Modeli Nedir?
Sokak hayvanlarıyla ilgili düzenlemede gündeme gelen İngiltere modeli, belediyelerin barınaklarındaki kapasiteye uygun olarak köpeklerin fotoğraflarını çekip internet sitelerinde sahiplendirme ilanları yayınlamalarını içeriyor. Her köpek için 30 gün boyunca sahiplenilme süresi tanınıyor. 30 gün sonunda sahiplenilmeyen köpekler uyutuluyor.

Yenişehirlioğlu, İngiltere modelinin tek çözüm olmadığını vurgulayarak, diğer ülkelerdeki uygulamaları da incelediklerini ve en uygun çözümü bulmaya çalıştıklarını belirtti.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi