Tasarruf Uygulamalarında Yeni Adımlar Devrede

Tasarruf uygulamalarında yeni adımlar devrede

Meclis Başkanlığı, çeşitli alanlarda 1 yıldır devam eden tasarruf uygulamalarını genişleterek daha etkin hale getiriyor. Enerji, sağlık, ve yurt dışı görevlendirmeler gibi birçok alanda yeni uygulamalar hayata geçirilecek.

Tasarruf uygulamalarında yeni adımlar devrede

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un talimatıyla başlatılan tasarruf tedbirleri, TBMM Genel Sekreterliği tarafından daha etkin hale getiriliyor.

Geçen yıl başlatılan araç dönüşümü uygulamasıyla 20 adet Togg marka elektrikli araç alındı, aynı sayıda benzinli araç sistemden çıkarıldı; bu sayede yüzde 66,7 tasarruf sağlandı. Tüm hizmet araçlarının elektrikli araca dönüştürülmesi çalışmaları devam ediyor.

 


KAĞIT KULLANIMININ TAMAMEN KALDIRILMASI HEDEFLENİYOR

"Kağıtsız parlamento" hedefiyle başlatılan projede kağıt kullanımında yüzde 60 tasarruf sağlandı. Gelecekte kağıt kullanımının tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

"Enerji dönüşümü" projesi kapsamında, Meclis yerleşkesinde yenilenebilir enerji kullanımı yaygınlaştırıldı. Halkla İlişkiler Binası, sera ve basımevinin elektriği güneş enerjisiyle karşılanıyor. Tüm Meclis elektriğinin yenilenebilir enerjiden sağlanması hedefleniyor.

Enerji tasarrufu uygulamaları kapsamında, yerleşkedeki tüm aydınlatmalar led lambaya dönüştürüldü ve yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı.

Meclis'teki resepsiyon ve etkinliklerde "sade menü" uygulaması başlatıldı ve bu uygulama tüm etkinliklerde devam edecek.

Sağlık harcamaları için online kontrol sistemi daha etkin hale getirilecek. Sağlık provizyon sistemi devlet ve üniversite hastanelerine yaygınlaştırılacak ve online fatura kontrol sistemi kullanılacak. Bu şekilde sağlık harcamalarında yüzde 25 tasarruf hedefleniyor.

 

YURT DIŞI GÖREVLENDİRMELERDE SINIRLAMA DEVAM EDECEK

Yurt dışı görevlendirmelerin sınırlanması uygulaması daha da güçlendirilecek. Yeni personel istihdamı zorunlu olmadıkça gerçekleştirilmeyecek.

 


ŞEBEKE SUYU KULLANIMI YAYGINLAŞACAK

Tasarruf uygulamaları kapsamında, Meclis'teki yeşil alanların sulaması gece yapılıyor ve mutfak ile çay ocaklarında damacana su kullanımı yerine şebeke suyu arıtılarak kullanılıyor.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, "Sıfır Atık" projesine destek sağlamak amacıyla cam bardak ve sürahi hediye etti. Meclis'teki cam kullanımının artırılmasıyla plastik ve karton kullanımı azaltılacak ve yıllık yüzde 20 tasarruf hedefleniyor.TBMM Genel Sekreterliği, yeni tasarruf uygulamalarıyla ilgili genelge çalışmalarını tamamladı ve kısa süre içinde tüm birimlere gönderilecek.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma