Başkan Kurtulmuş, “Partilerin Anayasası Olmaz”

TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Partilerin anayasası olmaz”

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, yeni anayasanın içeriğine ilişkin görüşmelerin ekim ayından itibaren başlayabileceğini açıkladı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, “Partilerin anayasası olmaz”

Kurtulmuş, AK Parti Meclis Grubu'nu ziyaret ederek, Grup Başkanı Abdullah Güler ve parti yöneticileriyle bir araya geldi. Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından Kurtulmuş ve Güler gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, anayasa yapımıyla ilgili Meclis'te grubu bulunan 6 siyasi partiyle gerçekleştirdiği ilk temasın son adımında AK Parti ile müzakerelerde bulunduğunu belirtti. Meclis'te yer alan diğer partilerin görüşlerini de alacaklarını bildiren Kurtulmuş, bu konuda fikri olan herkesin sürece katkı sunmasını sağlayacaklarını vurguladı. Sürecin zor olduğunu belirten Kurtulmuş, yöntemin nasıl olacağı konusunda karşılıklı müzakereler yapılacağını ve sürecin her aşamasında milletin bilgilendirilmesinin sağlanacağını kaydetti. Kurtulmuş, "Partilerle birlikte ortak bulunacak olan yöntemle, herhalde önümüzdeki yasama dönemi başladığında, ekim ayından itibaren bu meselenin içeriğine ilişkin görüşmeler başlayabilir." dedi.

Anayasa konusundaki şeffaflığı önemsediklerinin altını çizen Kurtulmuş, anayasa meselesinin hiçbir siyasi tartışmanın konusu haline getirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, anayasa yapılmasının sorumluluk ve zorunluluk olduğunu vurgulayarak, "Türkiye'nin, iki tane darbenin izini taşıyan mevcut anayasadan kurtulması, bu konuda da TBMM'nin üyelerinin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi her türlü siyasi mülahazanın üstündedir. Burada samimi olmak, niyet okumaktan vazgeçmek, her şeyi açık ve şeffaf şekilde milletin önünde söylemek, bu sürecin samimiyetle yürütülmesini temin etmek de en önemli konulardan bir diğeridir. Buna dikkat ederek yolumuza devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Partilerin anayasa tekliflerini, konularla ilgili görüşlerini olgunlaştırarak bu görüşleri müzakere sürecinde masaya yansıtacağına inandığını kaydeden Kurtulmuş, "Partilerin anayasası olmaz, milletin anayasası olur. Milletin temsilcisi olan, Türkiye demokrasisinin kalbi olan TBMM, millet adına bu konuda kararını alır ve yoluna devam eder." görüşünü paylaştı.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler ise diğer siyasi partilerin de anayasa konusundaki ihtiyacı belirttiğini hatırlatarak, Türkiye'nin sivil, demokratik, çoğulcu, katılımcı bir anayasaya kavuşması gerektiğini vurguladı.

Güler, "1980'li yılların ekonomik ve iktisadi koşullarını, toplumsal yapısını, vesayet anlayışının her maddeye sinmiş kurallarını taşıyan 1982 Anayasası'ndan mutlaka kurtulmamız lazım." diyerek günün ekonomik ve iktisadi koşullarını yansıtan, temel hak ve özgürlükleri garanti altına alacak bir anayasanın yapılması gerektiğini ifade etti.

 

DİĞER HABERLER