Eski ABD Başkanı Trump: ABD Faşist Bir Devlet

Trump: ABD devleti faşisttir

Donald Trump, New York'taki "sus payı" davasında aleyhine hüküm veren mahkemeyi "siyasi tarafgirlik" ve devleti "faşistlik" ile suçladı.

Trump: ABD devleti faşisttir

Eski ABD Başkanı ve 2024 başkanlık seçimlerinin Cumhuriyetçi adayı Donald Trump, Manhattan'daki Trump Tower’da basın mensuplarına mahkemenin kendisini suçlu bulduğu karar hakkında açıklamalarda bulundu.

Mahkeme kararının ardından konuşan Trump, "Bunu bana yapabiliyorlarsa herkese yapabilirler. Bunlar kötü insanlar. Çoğu durumda bunların hasta insanlar olduğuna inanıyorum." dedi. Kararın siyasi tarafgirlikle alındığını iddia eden Trump, "Onlar Beyaz Saray ve Adalet Bakanlığı ile tam bir işbirliği içindeler. Bunların hepsi (Joe) Biden ve belki de onun adamları tarafından yapılıyor." şeklinde konuştu.

"Faşist Bir Devlette Yaşıyoruz"
Mahkemenin verdiği konuşma yasağı emrini eleştiren Trump, "Ben başkanlık için önde gelen kişiyim ve iki cümleyi bir araya getiremeyen bir adam tarafından, bir mahkeme tarafından verilen konuşma yasağı emri altındayım. Faşist bir devlette yaşıyoruz." ifadelerini kullandı. Mahkeme yargıcı Juan Merchan hakkında da "Hiç bu kadar çelişkili bir yargıç olmamıştı. Artık kimsenin almadığı bir konuşma yasağı altındayım." yorumunu yaptı.

Para Cezası ve Bağış Toplama
Trump, binlerce dolar para cezası ödemek zorunda kaldığını ve hapisle tehdit edildiğini belirtti. Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık seçimleri için önde gelen adayı olduğunu hatırlatan Trump, jüri kararının açıklanmasından sonraki 10 saatte yaklaşık 39 milyon dolar bağış topladığını belirterek, dava sonucunun seçmen üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı mesajını verdi. 5 Kasım'daki ABD başkanlık seçimlerinin "ülke tarihinin en önemli günü" olacağını söyledi.

Trump’ın "Sus Payı" Davası
Donald Trump, 18 Mart 2023'te Manhattan Bölge Savcılığı tarafından, yetişkin film oyuncusu Stormy Daniels’e 2016 başkanlık seçimleri sırasında yasa dışı "sus payı" ödenmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında büyük jüri tarafından suçlanmıştı. Trump, "sus payı" ve bununla ilgili kayıtlarda sahtekarlık yapmaktan 4 Nisan 2023'te New York'ta hakim karşısına çıkmış ve kendisine yöneltilen 34 ayrı suçlamayı reddetmişti. Bu suçlamaları "siyasi cadı avı" ve "seçimlere müdahale" olarak nitelemişti.

Jüri Kararı ve Duruşma Tarihi
New York'ta 6 haftadır devam eden yargılama sonucunda jüri, Trump'ı 34 suçlamanın tamamından suçlu buldu. Bu kararla Trump, ABD tarihinde kendisine yöneltilen suçlamalar nedeniyle ilk kez hakim karşısına çıkan ve jüri tarafından suçlu bulunan eski bir başkan olarak tarihe geçti. Trump’a verilecek cezanın belirleneceği duruşma 11 Temmuz 2024’te yapılacak.
 

DİĞER HABERLER

5.0 büyüklüğünde deprem!
5.0 büyüklüğünde deprem!
25 Haziran 2024 Salı
ATM
ATM'den para çekme limiti değişti
24 Haziran 2024 Pazartesi
3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
24 Haziran 2024 Pazartesi
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
24 Haziran 2024 Pazartesi
WhatsApp kızlar için hazırladı
WhatsApp kızlar için hazırladı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan BRİCS açıklaması
24 Haziran 2024 Pazartesi
Bedelli askerlik için son tarih
Bedelli askerlik için son tarih
24 Haziran 2024 Pazartesi