‘Türkiye bir göç ülkesi’

‘Türkiye bir göç ülkesi’

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon, Sinema Bölümü Öğretim Üyesi ve Göç Araştırmaları Derneği (GAR) Üyesi Doç. Dr. Özgür İlke Şanlıer Yüksel, son günlerde gündemi meşgul eden mülteciler konusunda Gazette’ye önemli açıklamalarda bulundu. Şanlıer, ‘’Türkiye bir göç ülkesi. Ülkemiz, göç hareketliliklerin ve insan hareketlerinin tam merkezinde olmuş ülkelerden biri. Türkiye, kurulduğundan beri ve hatta öncesinde de sıklıkla göç almış’’ dedi.


‘’GÖÇ TOPLUMSAL BİR OLGU’’

Göçün toplumsal bir olgu olduğunu belirten Şanlıer, ‘’Hepimiz göçmeniz, hepimiz bir yerden bir yere gitmişiz. Biz kendimiz değilse bile ebeveynlerimiz veya onların ebeveynleri gitmiştir. Muhtemelen hayatımızda bir yerden bir yere gitme ihtimalimiz olacak. Göç etmek; zaman zaman insanların kendi istekleriyle olmak üzere çoğunlukla zorunlu olarak gerçekleşen bir olgu. Hatta bugün Türkiye’nin gündeminde hekimlerin Avrupa’ya gidişi ya da yüksek nitelikli üniversite mezunları, yüksek nitelikli çalışanlarının Avrupa’ya gitmeye çalışması gibi meseleler var. Bu emek göçünün de aslında buradaki ekonomik ve politik krizi nedeniyle gerçekleştiğini görüyoruz. Dolayısıyla kendimiz bile göçmeniz’’ diye konuştu.

‘’MEDYA AYRIMCI DİL KULLANIYOR’’

Medyanın yarattığı ayrımcı dili de eleştiren Doç. Dr. Şanlıer, ‘’Türk medyasında iyi örnekler var ama ne yazık ki ayrıştırıcı ve ayrımcı dili üreten medya da var. Örneğin haber niteliği taşıyan bir hırsızlık olayı olduğunda, ‘Bir Türk bir Türk’ün evini soydu’ diye yazılmıyor ama ‘Bir Suriyeli bir Türk’ün evini soydu’ diye yazılabiliyor. Dolayısıyla bir suç, bütün bir topluluğa atfedilir hale geliyor. İyi örneklerin olduğu haberlerin de çok düşük olduğunu görüyoruz. Pek çok araştırma bu durumu ve söylemi bize gösteriyor. Pek çok mültecinin başarılarının ve iyiliklerinin haber yapılmadığı tam tersine kriminize edildiklerini görüyoruz. Medya, göçmenleri daha çok mağdur trajedisine yerleştiriyor’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER