Türkiye Irak Arasında 5.8 Milyar Dolarlık Yatırım

Türkiye Irak arasında kritik anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ı ziyaret ederken, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında ülkelerin ticaretini canlandırmak amacıyla Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması imzalandı.

Türkiye Irak arasında kritik anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Irak ziyareti, Kalkınma Yolu Projesi Anlaşması'nın imzalanmasıyla bölgesel ticaret için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülüyor. Bu tarihi anlaşmanın, bölge ekonomisine 20 milyar dolarlık bir katkı sağlaması hedefleniyor.

Erdoğan, 13 yıl aradan sonra Irak'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette, başkent Bağdat'ta karşılandı ve iki ülke arasında çeşitli alanlarda 26 işbirliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşmalardan biri olan Kalkınma Yolu Anlaşması, Türkiye, Irak, Katar ve BAE arasında iş birliği öngörüyor. İmzalanan anlaşma, Türkiye'yi Basra Körfezi'ndeki Faw Limanı'na bağlayacak ve "Yeni İpek Yolu" olarak tanımlanıyor.

Projenin tasarımını yürüten PEG Infrastructure isimli İtalyan şirketin çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Kalkınma Yolu, Musul'dan başlayarak Türkiye'ye ulaşacak. Toplamda 1200 kilometrelik bir demir yolu ve otoyolu içeren bu proje, Avrupa'dan Körfez ülkelerine kadar geniş bir bölgeyi etkileyecek ve bölgesel barışa hizmet edecek.

Projenin 2029'a kadar tamamlanması bekleniyor ve yaklaşık 20 milyar dolarlık bir maliyeti bulunuyor. Bu devasa maliyetin karşılanması için Türkiye, Körfez ülkeleri ve Çin'in finansal katkıları bekleniyor. Türk ve Irak hükümetleri, projeye 23,8 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyorlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu kapsamda Türkiye'den geçen demir ve kara yollarını geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje, Türkiye, Irak ve bölge ülkeleri arasındaki iş birliğini güçlendirerek bölgesel kalkınmaya önemli bir ivme kazandırmayı hedefliyor.
 

DİĞER HABERLER

3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
19 Mayıs 2024 Pazar