Bakan Uraloğlu: Türkiye Via Carpathia'ya Hazır

Türkiye, Via Carpathia Otoyol Projesi'nde işbirliğine hazır

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin, Litvanya'dan başlayıp İstanbul'a uzanacak Via Carpathia Otoyol Projesi'nin parçası olmaya ve işbirliğine hazır olduğunu belirtti. 

Türkiye, Via Carpathia Otoyol Projesi'nde işbirliğine hazır

Üç Deniz Girişimi'nin enerji, ulaştırma ve telekomünikasyon sektörlerinde altyapıyı birbirine bağlayarak Orta ve Doğu Avrupa'daki eksiklikleri gidereceğini ifade etti. Via Carpathia Otoyol Projesi'nin Türkiye için önemine değinen Uraloğlu, proje kapsamında Türkiye'nin Orta Koridor'a direkt bağlantısının bulunduğunu ve bu nedenle Türkiye'nin de projede yer almasının önemine vurgu yaptı.

Otoyolun, Litvanya'nın Klaipeda Limanı'ndan başlayarak Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan'dan sonra Selanik Limanı'na, buradan da İstanbul'a uzanacağını bildiren Uraloğlu, projenin Türkiye için önemli bir ekonomik faaliyet ve fırsat alanı olabileceğine dikkati çekti.

Uraloğlu, projenin Polonya ayağının 2027'de tamamlanacağını belirterek, "Toplam uzunluğu 712 kilometre, bugün itibarıyla projenin 259,6 kilometresi tamamlandı. Projenin 280,8 kilometresi inşaat halinde, 171,6 kilometresi ise ihale ve hazırlık aşamasında." bilgisini paylaştı.


"ORTA DOĞU'DAKİ TİCARET YOLLARI, TÜRKİYE ÜZERİNDEN AVRUPA'YA BAĞLANACAK"

Türkiye'nin projeye 2016 yılında II. Lancut Deklarasyonu ile dahil olduğunu anımsatan Uraloğlu, "Kuzey ve güney ekseninde uzanan Via Carpathia Otoyol Projesi'nin ülkemizi de kapsayacak şekilde genişletilmesi, AB ile bağlantısallığımızın artırılmasının yanı sıra söz konusu rota üzerinde yer alan ülkeler ile taşımacılık faaliyetlerimizin gelişmesine olumlu katkı sağlayacak. Ayrıca müteahhitlik sektörümüzün de söz konusu proje üzerinde yer alan ülkelerin kara yolu altyapısı inşa sürecine dahil edilmesi, ülkemiz için çok değerli." değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, projenin, Türkiye'nin uluslararası yeni ticaret koridorlarında yer almasını ve yakın coğrafyadaki ülkelerle işbirliği yapmasını sağlayacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Via Carpathia Otoyolu ile Orta Doğu'daki ticaret yolları, Türkiye üzerinden bütün Avrupa'ya bağlanmış olacak. Proje, Orta Koridor ve Kalkınma Yolu ile kesişen ve bu koridorları doğrudan güçlendirecek bir proje. Via Carpathia Otoyolu, girişim üyesi olmamamıza rağmen desteklediğimiz bir proje. Biz, bu projenin bir parçası olmaya ve her türlü işbirliğine hazırız. Orta Koridor bağlantısıyla her şartta bizim de olmamız gereken bir proje.

Konumumuz itibarıyla bu coğrafyada bir koridor olacaksa Türkiyesiz olmaz. Türkiye, her açıdan istikrarlı ve güvenli bir liman."

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

5.0 büyüklüğünde deprem!
5.0 büyüklüğünde deprem!
25 Haziran 2024 Salı
ATM
ATM'den para çekme limiti değişti
24 Haziran 2024 Pazartesi
3.9 büyüklüğünde deprem!
3.9 büyüklüğünde deprem!
24 Haziran 2024 Pazartesi
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
Masör kadına 8 erkek tecavüz etti
24 Haziran 2024 Pazartesi
WhatsApp kızlar için hazırladı
WhatsApp kızlar için hazırladı
24 Haziran 2024 Pazartesi
Hakan Fidan
Hakan Fidan'dan BRİCS açıklaması
24 Haziran 2024 Pazartesi
Bedelli askerlik için son tarih
Bedelli askerlik için son tarih
24 Haziran 2024 Pazartesi