En İyi Üniversiteler Açıklandı: 5 Türk Okulu Listede

Türkiye'den 5 Üniversite en iyi 500'e girdi

QS Dünya Üniversite Sıralaması 2025 açıklandı. Türkiye'den ODTÜ, İTÜ, Koç, Boğaziçi ve Bilkent Üniversitesi ilk 500'e girdi.

Türkiye'den 5 Üniversite en iyi 500'e girdi

Massachusetts Institute of Technology (MIT), QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2025'te üst üste 13. kez birinci sıradaki yerini korudu. Cambridge Üniversitesi beşinci sıraya düşerken, Imperial College London ikinci sıraya yükseldi.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları 2025, Quacquarelli Symonds tarafından yayımlandı. MIT bir kez daha birinci sırada yer alırken, ikinci sırayı Imperial College London aldı. Cambridge ve Stanford Üniversiteleri sırasıyla beşinci ve altıncı sıraya geriledi.

QS Dünya Üniversite Sıralamaları'nın 21. edisyonu, istihdam edilebilirlik ve sürdürülebilirliğe vurgu yapan tek sıralama olma özelliğini taşıyor. Bu sıralama, 105 yükseköğretim sistemine ait 1.500'den fazla kurumu içeriyor.

Sıralamalar, işveren itibarı, fakülte başına atıf sayısı, akademik itibar, öğrenci-fakülte oranı, uluslararası fakülte oranı ve uluslararası öğrenci oranı gibi faktörlere dayanıyor.

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, "Son yirmi yılın küresel yükseköğretim hikayesi, ABD'nin en iyi üniversitelerinin çoğunu elinde tutarken, Asya'nın büyük güçlerinin artan hırsıyla başa çıkmaya çalıştığını anlatır" dedi. "Bu yıl, ABD'nin ayrıcalıklı konumunun bu hırs karşısında sonsuza kadar dayanacağının garantisi olmadığını gösteren en net sinyali sunuyor."

MIT, Kimya Mühendisliği; İnşaat ve Yapısal Mühendislik; Bilgisayar Bilimleri ve Bilgi Sistemleri; Veri Bilimi ve Yapay Zeka; Elektrik ve Elektronik Mühendisliği; Dilbilim; Malzeme Bilimi; Makine, Havacılık ve Üretim Mühendisliği; Matematik; Fizik ve Astronomi; ve İstatistik ve Operasyonel Araştırma gibi 11 dalda da dünya birincisi olarak yer aldı.

Listeye Türkiye'den beş üniversite ilk 500'e girme başarısı gösterdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 285. sırada yer aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 326. sırada bulunarak listenin üst sıralarındaki yerini korudu. Koç Üniversitesi 401. sırada kendine yer bulurken, Boğaziçi Üniversitesi 418. sıradan listeye girdi. Bilkent Üniversitesi de 477. sırada yer alarak ilk 500'de Türkiye'yi temsil eden beşinci üniversite oldu.

QS Dünya Sıralaması 2025'e göre en iyi 10 üniversite:

Massachusetts Institute of Technology (MIT) - ABD
Imperial College London - İngiltere
University of Oxford - İngiltere
Harvard University - ABD
University of Cambridge - İngiltere
Stanford University - ABD
ETH Zurich - İsviçre
National University of Singapore (NUS) - Singapur
University College London (UCL) - İngiltere
California Institute of Technology (Caltech) - ABD

QS CEO'su Jessica Turner, Hindistan üniversiteleri hakkında konuşarak, "Küresel ilk 100'de hala hiçbir Hint kurumu yok. Ancak, bu yılki dikkat çekici Hint ve Asya gelişmeleri, özellikle ABD'nin yaşadığı zorluklar bağlamında, ABD yükseköğretimiyle ilgilenen herkes tarafından dikkate alınmalıdır" dedi.
 

DİĞER HABERLER

Fil, ABD
Fil, ABD'li turisti öldürdü
22 Haziran 2024 Cumartesi
EGM Öğretim Elemanı alacak
EGM Öğretim Elemanı alacak
22 Haziran 2024 Cumartesi
Memur maaş zammı belli oldu
Memur maaş zammı belli oldu
21 Haziran 2024 Cuma
Seyhan Nehri
Seyhan Nehri'ni yosun bastı
21 Haziran 2024 Cuma