Netanyahu'ya Tutuklama Talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Netanyahu'ya Tutuklama Talebi

7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 103'ü çocuk, 9 bin 849'u kadın olmak üzere 35 bin 456 Filistinliyi katleden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için hesap vakti geldi.


Uluslararası Ceza Mahkemesi'nden Netanyahu'ya Tutuklama Talebi

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Gazze'yi kan gölüne çeviren Netanyahu, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas lideri Yahya Sinvar, Kassam Tugayları Başkomutanı Muhammed Deif ve İsmail Haniye için savaş suçu iddiaları nedeniyle tutuklama emri çıkarılmasını talep etti.

 


"CEZAÎ SORUMLULUK İÇİN MAKUL GEREKÇELER VAR"

 UCM Savcısı Khan, yaptığı açıklamada, "Ofisim tarafından toplanan ve incelenen delillere dayanarak, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın savaş suçları işlediğine dair makul gerekçelerimiz var. Filistin Devleti topraklarında (Gazze Şeridi'nde) 8 Ekim 2023 tarihinden itibaren insanlık suçu işleniyor" ifadelerini kullandı.

 

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ NEDİR?

Uluslararası Ceza Mahkemesi, soykırım suçu, insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve saldırı suçu olmak üzere dört suç tipi için yargılama yetkisine sahip. 1 Temmuz 2002 tarihinde kurulmuş ve 11 Mart 2003 tarihinde çalışmaya başladı. Mahkeme binası "Ev Sahipliği Anlaşması" yaptığı Hollanda'nın Lahey kentinde bulunuyor.

Uluslararası Ceza Mahkemesi yargılamasında, suçun faili eğer kendi uyruğunda olduğu devletin yargılamasına tabi olmuşsa, bu durumda Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde ikinci kez yargılanması söz konusu olamaz. Bunun sebebi ise; bir kişi bir suç için iki kez yargılanmaz.

Roma Statüsü, mahkemenin nasıl çalışacağını ve devletlerin mahkeme ile işbirliği için ne yapmaları gerektiğini tanımlar. Statü gereğince, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin faaliyete geçebilmesi için 60 ülkenin onayı beklendi ve 11 Nisan 2002 tarihinde bu onay sayısına ulaşıldı. 15 Nisan 2015 tarihi itibarıyla 139 devlet Roma Statüsü'nü imzalamış ve 123 devlet tarafından onaylanmıştır. Roma Statüsü'nü imzalamak, onaylamak anlamına gelmez.

 

DİĞER HABERLER

6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi