YKS Soruları Sızdırıldı Mı? İlk Açıklama Geldi

YKS soruları çalındı mı ? İlk açıklama geldi

Üniversite adayları Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Temel Yeterlilik Testi (TYT)sınavlarına girdi. Sınavların ardından gündeme gelen bir iddia ortalığı karıştırdı.

YKS soruları çalındı mı ? İlk açıklama geldi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sona erdi, ancak sınav sonrası sosyal medyada paylaşılan görüntüler tartışmalara neden oldu. İddialara göre, AYT'ye 10 saat kala Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 soru, yurt dışı kaynaklı olduğu değerlendirilen bir hesap tarafından Telegram'da paylaşıldı. Bu paylaşılan soruları binlerce aday gördü. Peki, bu sorular gerçekten sınavda çıktı mı? İçişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Sosyal Medyada Paylaşılan Sorular
Telegram'da yapılan bazı paylaşımların, 8 Haziran’da TYT sonrası sınavda çıkan 3 soru ile aynı olduğu ve sınav biter bitmez ÖSYM’den önce paylaşıldığı kaydedildi. TYT'de yaşanan bu durum, sınav sonrası olduğu için sınav görevlisi veya üçüncü şahıslar tarafından yapılmış olabileceği düşünülerek çok ciddiye alınmadı. Ancak sonrasında gelen görüntü ve iddialar, kamuoyunda büyük soru işaretleri bıraktı.

AYT Öncesi Paylaşılan Sorular
Bu sabah 10:15 itibarıyla, sınavdan 10 saat önce 2024-AYT’de çıkacağı öne sürülen 24 soru yine aynı hesap tarafından Telegram'da paylaşıldı. Telegram'da "AYK 2024 Sızdırılan Sorular" başlığı altında açılan hesap, link yayımlayarak soruları paylaştı. Bu hesap veya hesaptaki şahıslar, adaylara, "Gençler, tüm AYT sorularının soru ve cevaplarıyla birlikte sadece fiyatı 3 bin TL. Eğer sınavda başarı göstermek istiyorsan aşağıdaki linkten ulaş" çağrısında bulundu.

ÖSYM’nin Soru Hazırlama Süreci
ÖSYM sınavları için soru hazırlayan 10 binden fazla uzman bulunuyor ve soru bankasında 1 milyonun üzerinde soru yer alıyor. Bu sorulardan AYT’de 120 soru seçiliyor. Sayısal bölüm adayları için Matematik 40 soru, Türkçe 40 soru, Fizik 14 soru, Kimya 13 soru, Biyoloji 13 soru yer alacak.

İçişleri Bakanlığı'nın Açıklaması
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Başdanışmanı Prof. Dr. Ergun Yolcu, iddiaların ardından yaptığı açıklamada, "Bahse konu Telegram grubunda yayınlanan ve 2024 yılı AYT soruları olduğu iddia edilen görsellerde yer alan sorularla ilgili yapılan çalışmalarda, ilgili soruların ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait resmi internet sitesi soru havuzunda yer aldığı görülmüştür. İlk tespitimiz böyle olup, sınav sonrası tekrar karşılaştırılacak. Takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy, YKS sorularının sızdırıldığı iddiasına ilişkin "Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarını da çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır." dedi.
 

DİĞER HABERLER

4,1 büyüklüğünde deprem!
4,1 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi
Salda Gölü
Salda Gölü'ne asfalt gündem oldu
17 Haziran 2024 Pazartesi
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
MHP Genel Merkezi’nde bayramlaşma
17 Haziran 2024 Pazartesi
6 büyüklüğünde deprem!
6 büyüklüğünde deprem!
17 Haziran 2024 Pazartesi