Yüceol: Faizleri aşağıya çektikçe, enflasyon daha da arttı

Yüceol: Faizleri aşağıya çektikçe, enflasyon daha da arttı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Mualla Yüceol, Gazette’ye konuştu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’nun açıkladığı enflasyon rakamları ve Amerikan Merkez Bankası (FED)’nın aldığı faiz artırımı kararını değerlendiren Prof. Dr. Yüceol, ‘’Türkiye’de son 1 yıldır ‘düşük faiz her şeyin çözümüdür’ diye bir anlayış gelişti. Ya da ‘Faiz – Sebep – Enfasyon’ gibi bir anlayış gelişti. Faizle enflasyon arasındaki ilişki, çok karmaşık. Biz, faizleri aşağıya çektikçe, enflasyon daha da arttı’’ dedi.


Prof. Dr. Yüceol, ‘’Amerika Merkez Bankası (FED), faizleri artırdı. FED faizleri artırınca Bahreyn, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerin merkez bankaları da faiz artırımına gitti. Amerika’da enflasyon olduğu için sıkılaştırma politikası uygulanıyor. Sıkılaştırma politikasında yapılacak şey, faizleri artırmaktır. Harcamaları kısıtlayarak talebi kısmaya çalışırsınız ki enflasyon düşsün. Amerika bunu yapınca dolar kendi ülkesine çekilecek. Dolayısıyla dolar bizden giderse, kurlar artacak. Dolar kurunun artması da enflasyonu artırır. FED’in aldığı bu karar, bizim Merkez Bankamız üzerinde ciddi anlamda baskı yaratacak. Malum Merkez Bankası 4 aydır faizleri arttırmıyor, sabit tutuyor. Fakat bu durumda Merkez Bankası’nın kaçacak bir yeri kalmadı ve büyük ihtimal faiz artırımına gidecek. Eğer Merkez Bankası faiz artırımına gitmezse, biz bu enflasyonla daha fazla mücadele edemeyiz ve daha da artar’’ diye konuştu.

‘’ENFLASYONUN TOPLUMSAL YANSIMALARI OLUR’’

Ekonomik anlamda dışa bağımlığı olduğumuzu söyleyen Yüceol, ‘’Normalde biz, fiyatların yaz aylarında düşmesini bekleriz ama Merkez Bankası doğru politikalar üzerinden yol almazsa bizim enflasyon rakamlarımız artmaya devam edecek gibi duruyor. Fiyatlar zaten çok fazla düşmüyor. FED faizleri artırınca, birçok ülke de faizlerini artırdı. Bir tek biz yerimizde sayıyoruz. Bu durumda da Merkez Bankası üzerinde büyük bir baskı oluşacak. Bu sefer döviz kurları yükselecek. Türkiye’nin ara malları, yatırım malları çok yüksek oranda dışarıdan geliyor. Bunların fiyatları artınca da enflasyonla mücadele etmemiz çok daha zor olacak. Edemeyiz, fiyatlar daha da artmaya başlar ve bunun da toplumsal yansımaları olur’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER