Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski Almanya'da Konuştu

Zelenski: "Bu savaşı kendi şartlarımızla bitireceğiz"

Zelenski "Bu savaşı kendi şartlarımızla bitireceğiz. Dünyadaki her insanın anlayabileceği şartlarda." ifadelerini kullandı.

Zelenski: "Bu savaşı kendi şartlarımızla bitireceğiz"

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen "2024 Ukrayna İyileştirme Konferansı"nın açılışına katıldı ve ardından Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Zelenski, daha sonra Federal Meclis'te konuşma yaptı.

Almanya'ya Teşekkür ve Avrupa'nın Geleceği
Zelenski, Ukrayna'ya yaptığı ve yapacağı yardımlardan dolayı Almanya'ya teşekkür ederek, Avrupa'nın savaşın olmadığı bir kıta olması gerektiğini vurguladı. Rusya-Ukrayna Savaşı'nı çocuklara miras bırakmayacaklarını belirten Zelenski, "Bu savaşı kendi şartlarımızla bitireceğiz. Dünyadaki her insanın anlayabileceği şartlarda," dedi.

Savaşın Sonuçları ve Rusya'ya Mesaj
Zelenski, savaşın kimin kazandığına şüphe bırakmayacak şekilde sona ermesi gerektiğini ve Rusya'nın yol açtığı tüm zararı ödemesi gerektiğini belirtti. "Uzlaşma zamanı sona erdi. Putin anlaşma yerine cinayeti seçtiğinde bu sona ermişti," diyen Zelenski, Rus hükümetinin arkasında çok sayıda mezarlık bıraktığını ifade etti.

Avrupa'nın Güvenliği ve Birliği
Rusya'nın Avrupa'da ilerlemesine izin verilmemesi gerektiğini dile getiren Zelenski, "Putin'in bu savaşı şahsen kaybetmesi hepimizin ortak çıkarınadır," ifadesini kullandı. Rusya'nın Ukrayna'yı bölmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Zelenski, "Bölünmüş Avrupa hiçbir zaman barışçıl olmadı. Bölünmüş Almanya asla mutlu olmadı," dedi. Almanların kendi deneyimlerinden Ukraynalıların mücadelesini anlayabileceğini kaydeden Zelenski, "Bu mümkün. Çünkü yıkılmayacak duvar yok," diye ekledi.

Ukrayna Barış Zirvesi ve Diplomasi
Zelenski, 15-16 Haziran’da İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna Barış Zirvesi'ne dünyanın her yerinden temsilcinin katılacağını söyledi. "Diplomasiye bir şans vermek istiyoruz," diyen Zelenski, Ukrayna'nın hiçbir zaman yalnızca silahların gücüne güvenmediğine dikkat çekti.

Protestolar ve Güvenlik Önlemleri
Zelenski'nin konuşması sırasında Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Scholz da mecliste yer aldı. Ancak, "Sahra Wagenknecht İttifakı-Anlayış ve Adalet İçin" (BSW) Partisi milletvekilleri, Zelenski'nin konuşması öncesinde genel kurulda bulunmadı. Almanya için Alternatif (AfD) Partisi sıralarında ise sadece 4 milletvekili yer aldı. AfD Eş Başkanları Alice Weidel ve Tino Chrupalla, yaptıkları ortak açıklamada, Zelenski'nin görev süresinin 21 Mayıs'ta sona erdiğini ve Ukrayna'nın "barış başkanına" ihtiyaç duyduğunu belirterek, Zelenski'yi dinlemeyi reddettiklerini ifade etti. BSW de Zelenski'nin gerilimi tırmandırmaya katkıda bulunduğunu ve Federal Meclis'te özel bir oturumda onurlandırılmaması gerektiğini belirtti.

Zelenski'nin ziyareti sebebiyle Federal Meclis çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis botları Spree Nehri'nde devriye gezerken, genel kurul salonu polis köpekleriyle de arandı.
 

DİĞER HABERLER