KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan Net Mesaj

CB Tatar: Egemen Eşit İki Ayrı Devlet ile Olur

CB Tatar: Egemen Eşit İki Ayrı Devlet ile Olur

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, Kıbrıs Tercüman Gazetesi’nde yer alan haberine göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKYR) ile olası bir antlaşma sinyaline yer verildiği yazıldı.


Haberin devamında, 1960’larda yapılan antlaşmaya değinen Tatar, “Türkiye’nin tam desteğini alan yeni siyasetimizi şayet bugün sürdürülebiliyorsak, bunun temelinde 1960 antlaşmalarında elde ettiğimiz kurucu ortak olmamız yatmaktadır.” ifadelerini kullandı.

“KKTC BAĞIMSIZ BİR TÜRK DEVLETİDİR”

1963 yılından itibaren bağımsız bir Türk devleti olduğunu belirten Tatar, “Unutulmasın ki; kanlı Noel’de devletin dışına itilen Kıbrıs Türkü’nün kendi devletini kurma hakkının doğmuş, 1963 yılından itibaren kendi yönetimlerimiz oluşturmuş ve KKTC’nin kurulmasıyla da, ayrı ve bağımsız bir Türk devleti, dünya kamuoyuna ilan edilmiştir.” şeklinde konuştu.

“FEDERAL ANTLAŞMA 1960 ÖNCESİNE GÖRÜRÜR”

Tatar konuşması şöyle devam etti: “Bu nedenle Kıbrıs’ta bir antlaşma olacaksa, egemen eşit iki ayrı devletin iş birliğiyle olacaktır. Buna karşın federal temelde bir antlaşma ise tek devlet ve tek egemenliktir. Keza federal temelde bir antlaşma, Kıbrıs Türkü’nü 1960 yılının öncesine götürecektir.” diye belirtti.

“TÜRKİYE’NİN GARANTÖRLÜĞÜ SONA ERECEK!”

Federal bir antlaşmanın nasıl bir sonuç doğuracağını da ifade eden Tatar, “Ayrıca unutulmasın ki federal temelde antlaşma ile Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğünü sona erecek, Türk askeri Ada’dan çekilecek ve olası bir saldırıda, AB toprağı olan Kıbrıs’a Türkiye’nin müdahalesine izin verilmeyecektir.” dedi.

“ŞANIMIZA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE İLERLİYORUZ”

Rumcu ve federasyon zihniyete seslenen Tatar şunları ekledi:
“Bu nedenle milli değerler ve bugüne kadar ödenen bedellerin yanı sıra, şehitlerimizin omuzlarımıza yükledikleri büyük sorumlulukla, biz şanımıza yakışır bir şekilde yeni siyasetimizle ilerliyoruz.”

 

DİĞER HABERLER