Cemal Redif’ten Güzelyurt’a müjde

Cemal Redif’ten Güzelyurt’a müjde

GAZETTE- Cypfruvex Ltd. Genel Müdürü Cemal Redif, önümüzdeki günlerde 8. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne kapsamında gerçekleştirilecek 2020 Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin başlangıç meşalesinin Güzelyurt’ta yakılacağını müjdeledi. Redif, “Bizim temel amacımız Güzelyurt’ta suyun kalitesinin düşmesi, suyun azalmasıyla gerçekleşen yok oluşu tersine çevirip bahçelerini terk eden üreticilerimizi yeniden üretime kazandırmaktır” dedi.

Bu yıl yedincisi gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde, Kuzey Kıbrıs ekibi olarak büyük ilgi gördüklerini ifade eden Redif, “İlle de bu bölgede narenciye üreteceğiz ve ihraç edeceğiz diye bir kural yok. Bizim iç piyasaya yönelik üretim yapmamız gerekiyor. Biz bir ada ülkesiyiz ve ithalata bağımlı şekilde gerçekleştirilen üretimle ihracat yapmak bir ülkeye hiçbir zaman kazanç sağlamaz. Bizim yapmamız gereken ülkemizi ziyaret eden turistlerin, ülkemizde bulunan öğrencilerin ve ülke halkının tüketebileceği yerli üretim ürünleri sağlamaktır fakat biz maalesef bizim ürettiğimiz yerli ürünler halen turizm tesislerimizin kapısından içeri giremiyor” diye konuştu.
“YENİ PLANTASYONLAR OLUŞTURULMALI”
Redif, “2021 yılında suyun bölgemize ulaşması planlanıyor. Biz bu tarihe kadar ev ödevimizi en iyi şekilde yerine getirmeliyiz. 2 yıl sonra bu su gelecek ama biz bu suyla ne yapacağımızı o gün değil bu gün planlamalıyız.  Narenciyeden boşalan bahçelere ne ekileceğine şimdiden karar vermemiz ve bu yönde hazırlık yapmamız gerekiyor. Suyun gelmesiyle birlikte bizim bu bahçelerde sert çekirdekli meyveler, muz, tutku meyvesi, guava, hurma gibi ağaçlar ekerek yeni plantasyonlar oluşturmamız ve Patates ile enginar yetiştirerek bunları marka haline getirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Güzelyurt bölgesine tarım suyunun gelmesiyle birlikte yılın 12 ayı bölgede üretim yapılması gerektiğini belirten Redif, “Bizim elimizde böyle bir imkân varken biz bu meyveleri üretmek yerine ithal ediyoruz. Biz ithal edeceğimiz miktarın biraz üzerinde üretim yaparsak ve bunu iç pazara yöneltirsek ülke olarak her açıdan kazançlı oluruz” diyerek uzun vadede bu projelerin hayata geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
“SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPI İSTİYORUZ”
Redif, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:
“Biz burada öncelikle Cypfruvex’in yaşatılması ve ayakta kalması için ekonomik yapıyı düzeltmeye çalışıyoruz. Geçmiş yıllarda Cypfruvex ciddi şekilde zarara uğratıldı. Yapılan geçici istihdamlar, sözleşmeli istihdamlar ve mevsimlik işçi alımları ile ölü sezonda bile 43 kişilik bir maaş yükümüz var. Bu da yıllık 5 milyon TL gibi bir gider anlamına geliyor. Cypfruvex’in bunu karşılayabilecek gücü yok ve maalesef bu maaş giderini karşılayabilmek için üreticinin ürün fiyatından çalıyoruz. Şu anda su alan bu geminin batmasını önlemek için delikleri kapatmaya çalışıyoruz. Personel giderleri ve sabit giderleri düşürmek için gerekli tasarruf tedbirlerini alarak istikrarlı yürüyebilecek bir Cypfruvex yaratmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra önümüzdeki sezonda satılacak olan ürünlere pazar bulmak için de çalışmalar yürütüyoruz. Yeni pazarlar, yeni imkânlar yaratmaya çalışıyoruz. Bizim için açık olan tek kapı Mersin kapısı. Türkiye’nin iç pazarı ve Türkiye üzerinden diğer pazarlara ulaştırmak için ürünlerimize alıcı bulmak amacıyla geçtiğimiz günlerde Mersin’de gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’ne katıldık.”

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER