Cuellar, Ersin Tatar ile Görüşmesini Değerlendirdi

Cuellar: Ortak zemin için buradayız

Cuellar: Ortak zemin için buradayız

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Cuellar, “Kıbrıs’ta liderlerin ortak zemin bulunması için elimden geleni yapacağım” dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin (BMGS) Kıbrıs Şahsi Temsilcisi Maria Angela Holguin Cuellar, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile iki saat süren görüşme gerçekleştirdi.


Cuellar, Kıbrıs’taki temasları kapsamında sadece liderleri değil, ayrıca Kıbrıslıları ve sivil toplumu da dinleyeceğini belirterek, Kolombiya’da kendisinin de müdahil olduğu barış sürecinde öğrendiği en önemli şeyin insanları dinlemek olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Tatar ile iki saat süren görüşmenin ardından basına kısa bir açıklama yapan Cuellar, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptıkları görüşmenin çok iyi geçtiğini kaydederek,Genel Sekreter’in kendisini Kıbrıs Şahsi Temsilcisi olarak atamasının ardından Kıbrıs’a ilk ziyaretini gerçekleştirdiğini, ortak bir zemin bulunması için elinden geleni yapmaya çalışacağını vurguladı.


Cuellar, “Burada insanları, sivil toplumu dinleyeceğim. İnsanların gerçekten ne istediğini dinleyeceğim. Kolombiya’da müdahil olduğum barış sürecinden sonra öğrendiğim en önemli şey dinlemek idi. Ama sadece liderleri değil, insanları ve sivil toplumu da dinlememiz gerekiyor. Liderlerin ortak zemin bulmasına yardımcı olmak, bunu kolaylaştırmak için buradayım. Bunu yapmaktan çok mutluyum. Liderlerin geçmişteki çabalarını takdirle karşılıyorum. Artık geleceği düşünmeliyiz” diye konuştu.
 

Etiketler:
Ersin tatar

DİĞER HABERLER

Tatar’a saldırı girişimi
Tatar’a saldırı girişimi
30 Mart 2023 Perşembe