Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKTC’de

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKTC’de

KKTC'ye resmi bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bu sabah Güzelyurt Soğuk Hava Deposu Entegre Tesisleri'nde Bilgilendirme Toplantısı'na katıldı. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz KKTC’de

Toplantıya KKTC Başbakanı Ünal Üstel, Türkiye Cumhuriyeti'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, diğer yetkililer ve vatandaşlar da iştirak etti.


Yılmaz, yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin önemli sektörlerine destek sağlayacaklarını belirterek, yeni bir projenin hayata geçirileceğini ifade etti. Projenin çevre dostu ve yenilenebilir kaynakları öncelikli olarak kullanacağını vurgulayan Yılmaz, iki devlet arasında verimli kaynak kullanımının devam edeceğini söyledi ve yeni bir Mali İşbirliği Programı üzerinde çalıştıklarını dile getirdi.


Başbakan Ünal Üstel ise projenin narenciyeye hayat verecek büyük bir adım olduğunu belirterek, temelinin yakın bir zamanda atılacağını duyurdu. İlk etapta 15 bin ton kapasiteli planlanan soğuk hava deposunun daha sonra 40 bin tona çıkarılacağını ifade eden Üstel, bu tür bir tesisin bölgede 1974'ten beri yapılmadığını belirtti. Soğuk hava deposunun Cyprufex ve üretici kesime büyük bir rahatlama ve teşvik sağlayacağını vurgulayan Üstel, tesisin kapasitesinin 4 yıl içinde 40 bin tona ulaşacağını açıkladı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
13 Haziran 2024 Perşembe
Ediz Hun KKTC
Ediz Hun KKTC'de
8 Mayıs 2024 Çarşamba
Yaşar Güler KKTC’de
Yaşar Güler KKTC’de
27 Nisan 2024 Cumartesi