Kemal Dürüst Davasında Yeni Bulgular

Eski Bakan Kemal Dürüst'e 3 gün daha tutuklama kararı!

Eski Bakan Kemal Dürüst'e 3 gün daha tutuklama kararı!

Sahte belge ve suç gelirlerinin aklanması suçlamasıyla tutuklanan UBP’Lİ eski bakan, Kıbrıs Toplum ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Kemal Dürüst hakkında üç gün daha tutukluluk kararı alındı. Mali Polis, dünkü mahkemede Dürüst hakkında yeni bulguları açıklandı.

Polisin verdiği bilgilere göre, Dürüst, 6 farklı şirketten 19 fatura ile üniversiteye hizmet satmış gibi göstererek toplam 926 bin 286 TL'yi temin etti. Ayrıca öğrencilerin ödediği 140 bin TL okul harcını, okulun hesabına değil, iki çalışanın hesabına tespit edildiğide aktarılan bilgiler arasında.

Bir diğer bilgide ise Dürüst'ün kendi adına olan şirkete ait, biri yıllık 24 bin Dolar, diğeri de yıllık 12 bin dolar olmak üzere iki arazisinin, KSTÜ Mütevelli Heyeti onayı olmadan üniversiteye kiralandığı, ayrıca okulun hesabından 34 bin TL kullanıp bir çiftin düğünü için pastiş sipariş ettiği ortaya çıktı.

Ayrıca "sahte diploma" soruşturması kapsamında tutuklanan Kemal Dürüst'ün eşi olan Çalışma Bakanlığı Müdürü Meray Dürüst, teminatla serbest bırakıldı. Polis, Meray Dürüst'ün derslerine katılmadığının tespit edildiğini ve derslerden sahte not girişi yapılarak geçti gibi gösterildiğini açıkladı.

 

DİĞER HABERLER