KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Türkiye ile KKTC geleceğe birlikte yürümeli

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Türkiye ile KKTC geleceğe birlikte yürümeli

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC'nin geleceğe birlikte yürüdüğünde daha güçlü olacağını belirterek, "Doğu Akdeniz'de hakkımızla, hukukumuzla, milli bekamızla, milli değerlerimizle, ulusal çıkarlarımızla hem denizlerde hem hava sahasında güçlü oluruz." dedi. Tatar, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş'ı makamında ziyaret etti.


KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Türkiye ile KKTC geleceğe birlikte yürümeli

Daha sonra üniversitenin Atatürk Kongre Merkezi'ndeki 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni'nde, "Güncel Sorunlar Işığında Kıbrıs ve Geleceği" konulu ders veren Tatar, Türkiye'nin yeni yüzyılının herkese hayırlı olacağını ve daha da güçleneceğini söyledi.

Türkiye'nin güçlü potansiyeliyle Türk devletlerinin umudu olacağını dile getiren Tatar, şöyle konuştu:

"Türk devletleri de Türkiye Cumhuriyeti'ni merkezde bir ana vatan olarak gördü. Son Azerbaycan ziyaretimde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in bize verdiği destek ve bundan sonraki süreçteki uluslararası tanınma yolunda memnuniyet duyduk. KKTC ile ana vatan, yavru vatan ve mavi vatan üçlüsünün bizleri temelde ne kadar güçlü kıldığını, potansiyel olarak da sadece mavi vatandaki doğal kaynaklar değil, son yıllarda güvenlik meselelerine bağlı olarak Doğu Akdeniz'de jeostratejik, jeopolitik gelişmelerle değişen konjonktür, Libya koridoru, bugün İsrail ve Filistin'de yaşananlar ile bütün bölgedeki birtakım süreçlere baktığımızda bizlerin birliği, beraberliği, aramızdaki kutsal ve kadim bağlarla, milletin milli ve manevi değerleriyle gençlerin iletişim kanallarıyla birbirimize bu çağda daha da bağlanarak bu üçlüyü daha güçlü kılmak ve daha güçlü yarınlara taşıyabilmek hepimizin büyük milletimize olan vazifesidir."

"Mehmetçiğin Ada'ya gelmesiyle tesis edilen barış şu anda son derece güzel gidiyor"

Meselelere biraz daha milli bakmak gerektiğine dikkat çeken Tatar, "Kıbrıs'ta bunun edebiyatı çok yapılmıştır. Halklar kardeştir. Biz bir arada yaşayabiliriz. Bizim artık öyle bir barışımız vardır ki 1974 Mehmetçiğin Ada'ya gelmesiyle tesis edilen barış, şu anda son derece güzel gidiyor. Hem KKTC'nin varlığı da Güney Kıbrıs'ta da tanınmıştır. Bizim Kıbrıs'taki bekamız Türkiye Cumhuriyeti'nin desteğine bağlı. Türkiye'nin milli menfaatleri de oradan geçmektedir. Bugün biz KKTC'yi yönetenler olarak Türkiye'nin her makamıyla iyi ve uyumlu şekilde çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dediği gibi dünya beşten büyüktür"

Mavi vatanda KKTC'nin egemenlik haklarıyla çok daha geniş deniz cephesine sahip olmanın gücünü birlikte yaşadıklarına işaret eden Tatar, "Geleceğe birlikte yürüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC, geleceğe birlikte yürüdüğünde daha güçlü olacak. Doğu Akdeniz'de hakkımızla, hukukumuzla milli bekamızla, milli değerlerimizle, ulusal çıkarlarımızla hem denizlerde hem hava sahasında güçlü oluruz. Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan'ın dediği gibi dünya beşten büyüktür. Mücadeleye devam diyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Tatar'a Fahri Doktora unvanı takdim etti, cübbe giydirdi.

Tatar, daha sonra kentteki özel bir okulu ziyaret etti, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğündeki Büyük Taarruz 2. Kısa Film Festivali'nin açılışına katıldı.

 

DİĞER HABERLER

Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
13 Haziran 2024 Perşembe