KKTC’de Sahte Diploma Soruşturması Büyüyor

KKTC’de sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması büyüyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) skandallar zincirinin ardı arkası kesilmiyor. 

KKTC’de sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması büyüyor

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden (KSTÜ), Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın koruma müdürü Şerif Avcil ve yakınlarının “sahte diploma” iddiası nedeniyle tutuklanmalarının ardından yürütülen soruşturma derinleştirilerek sürüyor. Polis, sahte diploma ve yolsuzluk soruşturmasında yeni bulgulara ulaştı. Bu doğrultuda KSTÜ’nün küçük ortağı ve Genel Sekreteri S.G.’nin polise itiraflarda bulunduğu ve sahte not girişleriyle 649 kişiye sahte diploma verdiğini açıkladı.
Edinilen bilgilere göre, üniversitede yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması kapsamında Cyprus Massachussetts Center Of Innovation'un sahibi T.A. da KKTC’ye giriş yaptığı sırada tutuklandı. Tutuklamalar bununla da sınırlı kalmadı. Genişletilerek yürütülen soruşturma, GKK’da görev yapmakta olan Yarbay O.A.’ya uzanmıştı. O.A. da sahte diploma soruşturması çerçevesinde birkaç gün önce çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine konulmuştu. O.A.’nın bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.
KKTC’de polis, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın koruma müdürü Şerif Avcil ve yakınlarının Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’nden sahte diploma aldıkları gerekçesiyle soruşturma başlatmıştı. Avcil'in yakınları M.A. ve Ş.A. tutuklanarak, Güzelyurt Kaza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Mahkemede olguları aktaran polis, Şerif Avcil'in evinde yapıldığını belirttiği aramada, M.A.'ye ait Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'ne ait öğrenci belgesi bulunduğunu, Ş.A.'ya ait 4 yıllık bir lisans programı mezunu gösterildiğini aktarmıştı.
KKTC kamuoyunda büyük bir infial yaratan soruşturmalara siyasiler de tepkiler yükseltti. Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay, “Arkası güçlü ve kendine fazla güvenenler için çember daralıyor” değerlendirmesinde bulunurken, “Sadece sahte diploma olayı değil başka hukuksuzluklarla bağlantılı olarak bu hafta çok hareketli geçecek” yorumunda bulunmuştu. CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman da soruşturmanın Polis Genel Müdürlüğü personeline uzandığına ilişkin haberlerin ötesinde başka söylentiler de olduğunu, ancak Genel Müdürlükten henüz resmi bir açıklama olmadığını kaydetmişti.

 

DİĞER HABERLER

Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
13 Haziran 2024 Perşembe