Kıbrıs'ta Karma Evlilik Problemi Rum Basınında

Rum basını karma evlilik çocuklarına taktı

Kıbrıslı Türkler ile TC vatandaşlarının karma evliliklerden doğan çocuklara vatandaşlık verilmesi, Türk tarafının siyasi bir kazancı olarak değerlendirildi

Rum basını karma evlilik çocuklarına taktı


Kıbrıslı Türkler ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karma evliliklerinden doğan çocuklara Kıbrıs Cumhuriyeti tarafından vatandaşlık hakkı tanınması, Rum tarafında, Ada sorununun çözüme kavuşturulmasından önce Türk tarafı için “siyasi bir kazanç” olarak nitelendirildi. Karma evliliklerden doğan çocuklara verilen vatandaşlık hakkı, Rum basınında geniş yankı bulurken, konuya ilişkin Avrupa Birliği’ne (AB) çok sayıda şikayet gittiği öğrenildi.
Rum basını, Brüksel’in, Kıbrıs sorununun çözümünden önce karma evliliklerden doğan çocuklara vatandaşlık vermesi için Rum Yönetiminin zorlanmasıyla ilgili yoğun taleplerin Türk tarafının toleransıyla meydana geldiğini yazarken, Türk tarafının bu şeklide Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili olası bir süreçte avantajlar elde edeceği değerlendirmesinde bulundular. 
Adını açıklamadığı bir AB kaynağının görüşlerine yer veren Rum basınına göre, böyle bir durumda tartışmanın başlangıç noktasının artık karma evliliklerin çocukları olmayacağı gibi muhtemelen Kıbrıslı olmayan veya yerleşik ebeveynler de olmayacağını, bu doğrultuda birçok yerleşiğin kategorisinin yasallaşması için daha kapsamlı bir şey olacağını ileri sürüyor.
Aynı kaynağın görüşlerini aktaran gazeteler özetle şunları yazdılar:
Kıbrıs sorununun çözümünden önce, anında ve her durumda karma evliliklerden doğan çocuklara vatandaşlık verilmesinin Türk tarafı açısından siyasi bir kazancını açıkça ortaya koyuyor”

 

Etiketler:
kıbrıs'da rum sorunu

DİĞER HABERLER

Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
13 Haziran 2024 Perşembe
Ediz Hun KKTC
Ediz Hun KKTC'de
8 Mayıs 2024 Çarşamba
Yaşar Güler KKTC’de
Yaşar Güler KKTC’de
27 Nisan 2024 Cumartesi