Ahmet Savaşan: Sorunların Çözümü İçin Çalışıyoruz

Savaşan: Uzun yıllar süren sorunların çözümü için çalışıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ulusal Birlik Partisi (UBP) Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan, katıldığı bir programda yaptığı açıklamada, KKTC Başbakanı Ünal Üstel’in uzun yıllardır süren sorunların çözümü için çalıştığını, siyasi iradenin hükümet tarafından ortaya konulduğunu ifade etti.


Savaşan: Uzun yıllar süren sorunların çözümü için çalışıyoruz

Kıbrıs Postası TV’de yayınlanan ‘Sabah Postası’ programa konuk olan UBP Milletvekili, Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Dr. Ahmet Savaşan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ahmet Savaşan, Başbakan Ünal Üstel’in doğru öngörüleri ile ilk andan itibaren hem merkezi hem de yerel yöntemlerle istişare içinde olunmasının bu süreci rahat geçirilmesinin sağlandığını dile getirdi. Uzun yıllardır altyapı konusunda yapılan yanlışların, öngörüsüzlüklerden kaynaklı yaşanan sorunların, kentsel dönüşüm ile çözülebileceğini vurgulayan Savaşan, “Doğal afetlere hazırlıklı olabilmek için kentsel dönüşümleri daha hazırlıklı ve daha etkin şekilde yapmamız gerekiyor. Yaşananlar birebir bizim sorunumuz değil ancak bundan sonra bunların önüne geçebilmek için adım atmak lazım. Hükümetimiz bu konuda duyarlıdır ve bilinçlidir. Önümüzdeki dönemlerde de kentsel dönüşüm noktasında Türkiye’nin destekleriyle de burada hem altyapısal hem de üst yapısal kentsel dönüşüm başlayacaktır” dedi.


“BELEDİYELER REFORMU SÜRDÜRÜLEMEZ YAPILARI ORTADAN KALDIRDI”

Hükümetin icraatlarını değerlendiren Ahmet Savaşan, uzun yıllardır konuşulan ancak siyasi insiyatif ve gerekli idarenin ortaya konmadığından dolayı bazı yasalarını bekletildiğini ve Ünal Üstel’in Başbakan olmasıyla birlikte bu yasaların sırayla hayata geçtiğini kaydetti.

“Başbakan Üstel, Belediyeler Reformu ve Yataklı Tedaviler Kurumu ve birkaç tane yasayla ilgili insanın hayatına dokunabilecek konularla ilgili siyasi irade ortaya koydu” diyen Ahmet Savaşan, hayata geçirilen Belediyeler Reformu’nun ülkede reform denebilecek düzeyde olduğunu söyledi.

Savaşan sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Belediyeler Reformu Yasası ile pek çok konu tarihe karıştı. Örneğin sürdürülemez yapıların ortadan kalktı, yasa ile belediye sayıları düşürüldü. Belediyelerin ciddi anlamda hizmete verebilmesi ve halk için önemli projelerin hayata geçirilebilmesi için diğer partilerdeki arkadaşların memnun olduğu bir reform süreci yaşandı" ifadelerine yer verdi.


“KIBRIS HALKINA YAKIŞIR HASTANEYE İHTİYACIMIZ VAR”

Ahmet Savaşan, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin artık hizmet veremez olduğunu dile getirerek, “Bizim süratli bir şekilde altyapısı güçlü hastaneye ihtiyacımız var. 2024 yılında Kıbrıs Türk halkına yakışır ve hizmet verebilecek, donanımlı çağdaş bir yapıya kavuşacağımız göreceğiz” açıklamasında bulundu.


“SAĞLIK ALANINDA CİDDİ ADIMLAR ATILIYOR”

Lefkoşa’da büyük bir hastane, diğer bölgelerde ise sağlık merkezlerinin yapılacağını açıklayan Savaşan, Hastanenin yapılmasıyla birlikte insan gücüne de ihtiyaç duyulacağını açıklayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Sağlık alanını, 2024 öncesinden ciddi anlamda daha rahatlatacak bir pozisyona getireceğiz. Hastanenin yapılması için ciddi adımlar atılıyor Yataklı Tedaviler Kurumu Yasası’nda hemşire, doktor, yardımcı personel gibi hazırlıklar yapılıyor. Yasa en az 15 yıldır konuşuluyor ama yapılamadı. Bizim idare komite geçirdi. Bugüne kadar bu aşamada görev yapanların emeklerini selamlıyorum. Yoğun bakım servislerin kapasitesinin artırılması, yoğun bakım çalışanlarının diğer çalışanlara göre şartlarını iyileştirilmesi, acil servislerdeki yoğunluğun önüne geçilebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapıldı. İnsanlarımızın bugün yaşadığı problemlerin en aza indirecek yasal düzenlemeler yapıldı.”


“2024 YILI YOĞUN GEÇİYOR”

Üstel hükümeti döneminde hayata geçen çalışmalarının karşılığının 2024 yılında görüleceğini söyleyen Savaşan, şunları söyledi:

“2024 yılı, hayata geçirilen yasalardan verim aldığımız bir yıl olacak. Üstel’in ‘2024 yılı, 2023 yılından daha iyi olacak sözü’ doğrudur. Daha iyi olabilmesi için hükümet ve milletvekilleri olarak canla başla çalışıyoruz. 2024 yılı, bizler için çok yoğun geçiyor."


"BU DEVLET, UBP NE KADAR GÜÇLÜYSE O KADAR İSTİKARARLI OLUR”

Savaşan, bu yıl içerisinde yapılacak olan parti kurultayı ile ilgili de konuştu. Kurultayın doğal bir süreç içerisinde yapılacağını düşündüğünü ifade eden Savaşan, kurultayda isteyen kişilerin aday olabileceğini belirterek, “Bizim burada asıl amacımız istikrar oy verilmesidir, istikrarın sağlanması için duyarlı olunmalıdır. Partililer kurultay günü, partiyi ve ülkeyi ayağa kaldırabilecek isme kilitlenecek. Kendi içimizde bir seçim yapacağız. Bu kurultayda farklı şeylerin doğmasını bekleyenler göreceksiniz sevinemeyecek” diye konuştu. UBP’nin çok büyük ve önemli bir parti olduğunun altını çizen Savaşan, “O gün geldiğinde patiyi ve ülkeyi ileriye taşıyacak olan kişiye oy vereceğiz. Başka UBP yoktur. Bu devlet, UBP ne kadar güçlüyse o kadar istikrarlı olur. Bu bilinçle hareket edeceğiz. Önce partimizde istikrarı sağlayacağız ve devletimize yansıtacağız bunu herkes böyle bilsin. İçimizde kavga yoktur” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:
dr ahmet savaşan

DİĞER HABERLER

Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
Ersin Tatar gül bahçelerini gezdi
13 Haziran 2024 Perşembe