Amsterdam'daki Fatih Camisi "Müzeler Gecesi"nde binden fazla ziyaretçiyi ağırladı

Amsterdam'daki Fatih Camisi "Müzeler Gecesi"nde binden fazla ziyaretçiyi ağırladı

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'daki Fatih Camisi, "Müzeler Gecesi" etkinliğinde binden fazla gayrimüslim ziyaretçiye kapılarını açarken, ziyaretçilerden biri gezmek için geldiği camide Müslüman oldu.

Amsterdam'daki Fatih Camisi "Müzeler Gecesi"nde binden fazla ziyaretçiyi ağırladı

Her yıl yapılan "Müzeler Gecesi" etkinliği kapsamında Hollanda Diyanet Vakfına bağlı Amsterdam Fatih Camisi'ne gelen konuklar, İslam dini, cami ve İslam sanatları hakkında bilgi aldı.

Hoparlörden okunan ezan ile başlayan program, din görevlilerinin Kur'an-ı Kerim tilaveti ve ilahilerle devam etti.

Konuklara İslam hakkında temel bilgiler veren Fatih Camisi İmamı Kemal Gözütok, AA muhabirine, "Buraya gelen misafirlerimiz, Müslümanlarla bir arada yaşamalarına rağmen İslam hakkında çok az bilgiye sahipler. Burada İslam hakkında, İslam sanatları hakkında bilgi alıyorlar. Yabancı dil bilen imamlarımız hem tebliğ faaliyeti yapıyor hem de camimizi çevremize tanıtmış oluyor." dedi.

- Geleneksel sanatlar tanıtıldı

Etkinlikte çoğu Hollandalı misafirlere geleneksel İslam ve Türk sanatları da tanıtıldı.

Ziyaretçiler, çini, ebru ve hat sanatlarının tanıtıldığı stantlara yoğun ilgi gösterdi ve atölye çalışmalarıyla bu sanatın örneklerini icra etti.

Binden fazla gayrimüslimin ziyaret ettiği camide ayrıca Türk mutfağından lezzetler sunuldu.

- Ziyaretçilerden biri Müslüman oldu

Fatih Camisi'ni Müzeler Gecesi'nde gezmek için gelen 21 yaşındaki Hollandalı Chelsea, ihtida töreniyle Müslüman oldu.

Yaklaşık 3 yıldır İslam dinini ve Hazreti Muhammed'in hayatını araştıran Chelsea, ziyaret için geldiği camide uzun süre vakit geçirdikten sonra kelime-i şehadet getirdi.

Gözütok, Müslüman olan kadına, Kur'an-ı Kerim ve İslam'ı anlatan Hollandaca kitaplar hediye etti.

-"Cami görmek için mükemmel bir fırsat"

Ziyaretçilerden 34 yaşındaki Avustralyalı Cameron Gook, geçen sene de Müzeler Gecesi'nde camiye geldiğini belirterek, "Camiyi görmek için mükemmel bir fırsat. Camiyi içerden görmek ve kültürü tanımak çok güzeldi. Ezan sesi çok güçlüydü ve içeriden dinlemek çok iyiydi. Değişik İslam sanatlarını görmek ve yapmaya çalışmak çok güzeldi." diye konuştu.

Ezan ve Kur'an-ı Kerim tilavetini dinlemenin çok hoş ve rahatlatıcı olduğunu ifade eden 20 yaşındaki Amsterdamlı Robijn ise "Sesin yankılanması ve titreşimi harikaydı. Hat sanatıyla (elindeki aşk yazan kağıdı göstererek) bunu yaptım ve biraz daha çalışmayla güzel bir şeye dönüşebilir. İnsanları ve ortamı çok sevdim tekrar camiye gelmeyi istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

-"Binanın cami olarak kullanılması daha iyi"

Ziyaretçilerden 31 yaşındaki Hollandalı Jules Klomp, kiliseden camiye çevrilen Fatih Camibi binası hakkında imamlardan bilgi aldığını dile getirerek, "Binanın ne için inşa edildiğini merak ediyordum. Camiye döndürülmeden önce halı deposu olduğunu öğrendim ve camiye döndürülmesine sevindim. Binanın cami olarak kullanılması daha iyi ve amacına daha uygun olmuş." ifadelerini kullandı.

Camidekilerin çok misafirperver ve güleç olduğunu anlatan Klomp, Fatih Camisi'ni ve diğer müzeleri görmek için Eindhoven şehrinden geldiğini kaydetti.

- Kiliseden camiye çevrildi

1920 yılında inşa edilen ve cemaatsiz kaldığı için kapatılan Fatih Camisi'nin binası, 1971 yılında Kilise cemiyeti tarafından bir iş adamına devredildi.

Farklı amaçlarla kullanılan bina, en son halı deposu ve müzik aletleri dükkanı olarak kullanıldıktan sonra Amsterdam'a gelen Türk işçilerce 1980'de ibadethane ihtiyacının karşılanması amacıyla satın alındı.

Hollanda Diyanet Vakfına 1986’da bağlanan bina, Fatih Camisi ismiyle hizmet vermeye devam ediyor.

 

DİĞER HABERLER

Ghassan Massoud İstanbul
Ghassan Massoud İstanbul'da
13 Temmuz 2024 Cumartesi