Bakan Ersoy Festival Açılışında

Bakan Ersoy festival açılışında

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Şanlıurfa Kültür Yolu Festivali'nin kentin çeşitli yönlerini ön plana çıkaracağını belirtti.

Bakan Ersoy festival açılışında

Ersoy, festivalin açılış töreninde yaptığı konuşmada, 16 şehri kapsayan ve Adana'da başlayan 2024 yılı festivalinin ikinci durağının Şanlıurfa olduğunu dile getirdi.

Şanlıurfa'nın festivalin önemli bir parçası olarak 9 gün boyunca ev sahipliği yapacağını ifade eden Ersoy, "Festival, kültürel, sosyal ve turizm açısından şehrimize büyük faydalar sağlayacak. Şanlıurfa'nın derin maneviyatı ve zengin kültürel mirasıyla dolu olduğunu biliyoruz. Göbeklitepe gibi insanlık tarihini değiştiren önemli bir arkeolojik alanın da ev sahibi olması, Şanlıurfa'yı benzersiz kılıyor." şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, festivalin, kentin arkeolojik zenginliklerini ortaya çıkarmak için yürütülen "Taş Tepeler" gibi uluslararası arkeoloji projeleriyle uyum içinde olduğunu vurgulayarak, Şanlıurfa'nın dünya neolitik çağ araştırmalarının merkezi olduğunu belirtti.

Festivalin, Şanlıurfa'nın mirasını tüm yönleriyle tanıtarak yaşatmayı ve anlamayı amaçladığını dile getiren Ersoy, "Festival, 40 farklı noktada gerçekleştirilecek 300'den fazla etkinlikle kentin çeşitliliğini ve zenginliğini ön plana çıkaracak. Sanatçılarımızın katılımıyla düzenlenecek etkinlikler, kültürel çeşitliliği ve zenginliği yansıtacak. Fotoğraf sanatına gönül veren ve festivalimize katılım sağlayarak Şanlıurfa'nın tarihini, kültür ve sanatını karelerinde ölümsüzleştirecek bütün sanatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyorum. Müze meydanı festivalimizin ana sahnesine de ev sahipliği yapıyor. Semicenk, Merve Özbey, Berdan Mardini, Tuğba Yurt, Uğur Işılak, Yavuz Bingöl, Ferhat Göçer, Gökhan Tepe ve Sinan Akçıl gibi Türk müziğinin farklı dallarında halkımızın gönlüne taht kurmuş isimler burada konser verecek. Farklı mekanlarda kurduğumuz sahnelerle beraber halk müziğinden Akdeniz ezgilerine, senfonik müzikten tasavvuf musikisine, çocuk ve gençlik korosu dinletilerinden Urfa Sıra Gecesi'ne kadar her nağmenin kendine yer bulduğu bir müzik şöleni yaşanacak. Herkese bu etkinlikleri itinayla takip etmelerini tavsiye ediyorum." Dedi.

Ersoy, festivalin, uluslararası sanat ve kültür etkinliklerini Şanlıurfalılarla buluşturacağını ve sanatın her alanında etkinlikler düzenleneceğini kaydederek, "Sahne sanatlarından fotoğraf sergilerine kadar birçok farklı etkinlik gerçekleştirilecek. Hülya Koçyiğit, Türkan Şoray gibi Yeşilçam'ın önemli isimleri ile bir araya gelecek, genç sanatçılara da atölye çalışmaları düzenlenecek." diye ekledi.

Nihat Hatipoğlu, Fırat Türkmen ve Ahmet Fescioğlu'nun peygamberler diyarı kentte sohbet meclisi kuracaklarını söyleyen Ersoy, bütün halkı davet etti.

"Neolitik İnsanın İzinde 12000 Yıllık Hikaye, Sefertepe'den Karahantepe'ye Taş Tepeler Yürüyüşü" etkinliği için Sefertepe'den Karahantepe'ye kadar 30 kilometre uzunluğunda parkur hazırlandığını belirten  Ersoy, bu rotanın yerli ve yabancı misafirler için eşsiz deneyim olacağını vurguladı.

Bakan Ersoy, festival kapsamında Filistin adına özel etkinliklerin de yapılacağını belirterek, "Filistin'deki olayları anlamak için çaba gösteriyoruz. Bu kapsamda, Filistinli karikatürist Naci El Ali'nin 'Hanzala'sı da sergilenecek. Ayrıca, Şafak Tavkul'un 'Neden' adlı animasyon yapımı da ilk kez festivalimizde gösterilecek." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından festivalin açılışı yapıldı. Açılış programına Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, AK Parti Şanlıurfa milletvekilleri Bekir Bozdağ, Emin Önen, Asuman Yazmacı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kasım Gülpınar, AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Özhan ile diğer ilgililer katıldı.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Kült film “Barda 2” geliyor
Kült film “Barda 2” geliyor
29 Nisan 2024 Pazartesi