Çok Sevilen Kötü Karakter Adamı Sümer Tilmaç

Çok sevilen Kötü Karakter adamı Sümer Tilmaç

Canlandırdığı karakterlerle Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri haline gelen Sümer Tilmaç, 51 yıllık sinema kariyerinde Ayhan Işık, Aliye Rona, Kemal Sunal, Cüneyt Arkın, Adile Naşit ve Hulusi Kentmen gibi ünlü isimlerle rol aldı.

Çok sevilen Kötü Karakter adamı Sümer Tilmaç

"Gönül Yarası", "Reis Bey", "Kanlı Nigar", "Osmanlı Cumhuriyeti", "Kuruluş Osmancık" ve "Süper Baba" gibi yapımlarda unutulmaz roller üstlenen Tilmaç, 15 Temmuz 1948'de Malatya'da doğdu. Giritli Hasan Bey ve Türkmenistan göçmeni Rehber Hanım'ın oğlu olan başarılı oyuncu, kariyerine 1964 yılında Arena Tiyatrosu'nda başladı.

İstanbul Belediye Konservatuvarı’ndan 1968'de mezun olan Tilmaç, Münir Özkul ve Gazanfer Özcan gibi usta isimlerin öğrencisi oldu. Sinema kariyerine 1966'da Tanju Korel ile Sibel Göksel’in başrolünü paylaştığı "Eşkıya" filmiyle adım atan sanatçı, kötü adam rolleriyle tanındı ve 210'dan fazla film ve dizide rol aldı.

Tiyatroyla başlayan sanat yolculuğunda 63 oyunda sahne alan Tilmaç, "Yedi Kocalı Hürmüz" ve "Kanlı Nigar" gibi önemli eserlerde de yer aldı. Özellikle 1993-1997 yılları arasında yayınlanan "Süper Baba" dizisindeki rolüyle büyük beğeni topladı.

Sümer Tilmaç, 12 Haziran 2015'te katıldığı bir düğünde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Sanatçı, vefatından önce "Polis Akademisi: Alaturka" ve "Zilin Sesi" filmlerinde rol almıştı. Hayat hikayesini eğlenceli bir dille anlattığı "Sümerce" adlı oyununu, sahnedeki 50. yılını kutlamak için sanatseverlerle buluşturmuştu.

Usta oyuncu, oyunculuğun emek işi olduğunu her fırsatta vurgularken, "Biz bu işten para kazanmaya değil, bu işi yapmaya gelenlerdeniz" demişti. Sümer Tilmaç, canlandırdığı karakterlerle izleyicilerin hafızalarında yer edinmeye devam ediyor.

Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Kült film “Barda 2” geliyor
Kült film “Barda 2” geliyor
29 Nisan 2024 Pazartesi