Yeşilçam'ın efsanesi Murat Soydan vefat etti

Yeşilçam'ın efsanevi oyuncusu Murat Soydan vefat etti

Yeşilçam'ın unutulmaz isimlerinden Murat Soydan'ın vefat haberi, kızı Mehveş Soydan tarafından duyuruldu. 

Yeşilçam'ın efsanevi oyuncusu Murat Soydan vefat etti

Mehveş Soydan, kişisel Instagram hesabında "Canım babamı kaybettik. Başımız sağ olsun" ifadeleriyle acı haberi paylaştı.

Asıl adı Rüçhan Tercan olan sanatçı, 2 Ekim 1940'ta İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaokulu Lüleburgaz'da, liseyi Edirne'de tamamlayan Soydan, üniversite eğitimi için İstanbul'a döndü. İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Musikisi bölümünden mezun olurken, aynı zamanda İktisadi İlimler Akademisi'nde de eğitim aldı.

1966 yılında "Perde" mecmuasının düzenlediği yarışmayı Tanju Korel ile birlikte kazanan Murat Soydan, bu başarıyla sinemaya adım attı. Aynı yıl rol aldığı "Kolsuz Kahraman" filmiyle başlayan sinema kariyerinde yaklaşık 200 filmde rol aldı. Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik gibi Yeşilçam'ın yıldız isimleriyle başrolü paylaştı ve çeşitli televizyon dizilerinde de yer aldı.

1972 yılında "Zulüm" filmindeki performansıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülünü kazanan Murat Soydan, "Kahveci Güzeli", "Ah Bir Zengin Olsam", "Devlerin Öcü", "Son Söz Benim", "Altın Tabancalı Ajan", "Kurt Dölü" ve "Kırmızı Gece" gibi filmlerle hafızalarda yer etti. Ayrıca "Acı Hayat", "Sinekli Bakkal" ve "O Hayat Benim" adlı dizilerde canlandırdığı karakterlerle de izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

Sanatçının vefatı, sevenleri ve sanat camiasında büyük üzüntü yarattı. Başımız sağ olsun.


Son Dakika Gelişmelerden Vaktinde Haberdar olmak istiyor musunuz? Google News'te Gazette'ye abone olun. 

ABONE OL!

 

DİĞER HABERLER

Kült film “Barda 2” geliyor
Kült film “Barda 2” geliyor
29 Nisan 2024 Pazartesi