Kısmetse Olur Aşkın Gücü Hakkında Şok İtiraf

‘Kısmetse Olur’un eski yarışmacısından itiraf

‘Kısmetse Olur’un eski yarışmacısından itiraf

Kısmetse Olur Aşkın Gücü programının fenomenlerinden Aybüke Çangal, programdan ayrıldıktan sonra tehdit edildiğini, ağır çalıştırıldığını ve ‘yemek bile verilmediğini’ iddia etti.


Televizyonda yayınlanan "Kısmetse Olur" programının benzer bir formatıyla hazırlanan "Kısmetse Olur: Aşkın Gücü" adlı yarışma programı, YouTube üzerinden yayınlandı. Programın birinci sezonunda yer alan yarışmacılardan fenomen Aybüke Çangal, İç Yapımlar Film Programları yapım şirketine karşı dava açtı. Çangal, programdan kendi isteğiyle ayrıldıktan sonra yaşadığı deneyimleri anlatarak, İstanbul Fikri Sinai Haklar Mahkemesi'ne "Sözleşme maddelerinin kesin hükümsüzlüğünün tespiti" davası açtı.

Çangal, katılım sürecinde ağır şartlar içeren sözleşmenin imzalatıldığını ancak kendisine okuma fırsatı verilmediğini belirtti. Dilekçesinde, çekimler sırasında ahlak dışı talepler ve baskıların başladığını ifade etti. Program içinde tehdit edildiğini ve sunucu tarafından azarlandığını, ancak reyting kaygısıyla yapımcı firmanın müdahale etmediğini iddia etti.

Çangal, programda nasıl davranması gerektiğine dair yapımcılar tarafından talimatlar verildiğini ve ayrıldıktan sonra hakkında olumsuz konuşmalar yapıldığını dilekçesinde belirtti. Ayrıca, günde 18 saat çalıştırıldığını, yemek verilmediğini ve ağır şartlara rağmen ücret almadığını ifade etti. Yarışmanın hapishane yaşamından daha kötü bir hale geldiğini belirten Çangal, devam etmek için bir motivasyon bulamadığı için yarışmadan ayrılmaya karar verdiğini ve bunu yapım şirketiyle birçok kez paylaştığını dilekçesinde ifade etti. Çangal, ani bir şekilde programdan ayrılmadığını vurguladı.

Ayrıldıktan sonra yapımcı şirketin kendisine gönderdiği ihtarnamede, dijital platformlardaki tüm hesaplarının kapatılmasını ve buradan elde edilen gelirlerin kendilerine aktarılmasını istediklerini belirten Çangal, "Beni tamamen yok etmeye ve gelirime ortak olmaya çalışıyorlar" dedi. Genç yarışmacı, sözleşmedeki bazı maddelerin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle iptalini talep etti.

Sözleşmede belirtilen maddeler arasında, yarışmacıların izin almadan ücret karşılığında 3 yıl boyunca herhangi bir projede yer alamayacakları, yapımcı tarafından onaylanmayan projelerde ise pay alamayacakları ve aksi halde cezai şart miktarının ödeneceği yer alıyor.

 

DİĞER HABERLER

Rotinda Kılıç ifşa oldu
Rotinda Kılıç ifşa oldu
15 Nisan 2024 Pazartesi
Yargı dizisinden erken veda...
Yargı dizisinden erken veda...
10 Nisan 2024 Çarşamba