Okan Bayülgen Sığınmacı Açıklaması

Okan Bayülgen'den mülteci açıklaması

Okan Bayülgen'den mülteci açıklaması

Oyuncu, yönetmen ve komedyen Okan Bayülgen, "Buradan İngiltere'ye giden ya da güneyimizden, güney doğumuzdan bizim topraklarımıza gelenler, aslında ortak bir kaderi paylaşıyor 'öteki' olarak.


Okan Bayülgen'in yazıp, yönetip, oynadığı 'Richard' oyunu 50. temsilinde sanatseverlerle buluştu. 

"RİCHARD' OYUNUNDA ASIL MESELE ÖTEKİLEŞME"

Oyuna ilişkin açıklamada bulunan Bayülgen, 'Richard' eserindeki asıl meselenin ötekileşme olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Richard'ın da bir öteki olması bizi çok ilgilendirdi. Yani kraliyet ailesine doğmuş ama kral olamayacak bir öteki. Buradan İngiltere'ye giden ya da güneyimizden, güney doğumuzdan bizim topraklarımıza gelenler, aslında ortak bir kaderi paylaşıyor 'öteki' olarak. Biz göç alıyor, sığınmacı alıyoruz, onlara öteki muamelesi yapıyoruz. Biz de çalışmak, eğitim ya da yerleşmek için başka ülkelere, örneğin Kıta Avrupası'nda Berlin'e, Paris'e, Londra'ya gidiyoruz. Biz de orada öteki muamelesi görüyoruz. İnsan kendi doğduğu ailede, kardeşleri arasında ya da anne babaya karşı bile ötekileşebiliyor. Dolayısıyla bu çok önemli. Bunun işlendiği bir oyun. Bu açıdan Shakespeare'e dayanarak, biraz ona dil çıkartarak, biraz da Shakespeare'i överek yazılmış bir oyun." Bayülgen, eserin yüzde 20'sinin orijinalin adaptasyonu olduğunun altını çizerek yüzde 80'ini ise yeniden yazıldığının altını çizdi. 


 

DİĞER HABERLER

Kraliyet ailesinde seks skandalı
Kraliyet ailesinde seks skandalı
24 Nisan 2024 Çarşamba
Azra Akın ikinci kez anne oldu
Azra Akın ikinci kez anne oldu
18 Nisan 2024 Perşembe
Rotinda Kılıç ifşa oldu
Rotinda Kılıç ifşa oldu
15 Nisan 2024 Pazartesi