Adana’da tiyatro rüzgarı

Adana’da tiyatro rüzgarı

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali, 23. kez “perde” diyecek

 

Bu yıl 23.’sü düzenlenecek olan ve ülkemizin en uzun soluklu festivali konumundaki Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, 27 Mart’ta tiyatroseverlerle buluşacak. Festival, bu yıl yurt dışından 3, Türkiye’den ise 19 tiyatronun katılımı ile toplam 22 farklı oyuna ev sahipliği yapacak. 30 Nisan’a kadar sürecek olan Festivalde oyunlar Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi ve Sabancı Oda Tiyatrosu’nda sahnelenecek. Festivalin biletleri 19 Mart Cumartesi gününden itibaren gişe ve www.biletinial.com adresinden satışa çıkarılacak. Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Festivale her yıl yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda izleyici katılım gösteriyor.

Devlet Tiyatroları-Sabancı 23. Uluslararası Adana Tiyatro Festivali nedeniyle, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ve Adana Devlet Tiyatrosu Müdürü Emrah Keskin dün Sabancı Kültür Merkezi’nde basın toplantısı düzenlediler.

Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali’nin açılışının 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde yapılacağını anımsatan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, “Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü olarak ülkemizin farklı şehirlerinde her yıl gerçekleştirdiğimiz ulusal ve uluslararası tiyatro festivalleri içinde Mart ayında başlattığımız ikinci festival Adana Tiyatro Festivali. Açılışını 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde yapacağımız bu festival ününü ülkemizin dışına taşımış, çok değerli bir uluslararası etkinlik” dedi.

Kurt, özetle şunları söyledi:

“Bu yıl programda; özel tiyatrolarımızın, Şehir Tiyatrolarımızın ve Devlet Tiyatrosu oyunlarının birçok seçkin örneği Adana Devlet Tiyatrosu Sahnesinde ve geçtiğimiz yıllarda Sabancı Vakfı tarafından Adana’ya kazandırılan Sabancı Oda Tiyatrosu’nda Adanalı izleyiciler ile buluşacak. Festival programımızı hazırlarken daha önceki yıllarda hiç katılmamış ülkelerin katılımları için özel olarak çalışmaktayız ve bu yıl da festivalimize hiç katılımı olmamış bir ülkeyi, Sri Lanka’yı programımıza dahil ettik. Bu önemli etkinliğin düzenlenmesinde bizleri hiç yalnız bırakmayan ve hep destekleyen Sabancı Ailesi’ne ve Sabancı Vakfı’na bir kez daha teşekkürlerimizi sunuyoruz”

BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

Bu arada, sağlık sorunları nedeniyle toplantıya katılamayan Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan da yaptığı açıklamada, “Sanat alanındaki en uzun soluklu projemiz olan Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ni, Sabancı Vakfı’nın temellerinin atıldığı topraklarda, 23’üncü kez düzenlemenin gururu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Safkan, festivalin 23.’sünü düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını belirterek, “Sabancı Vakfı olarak, toplumsal gelişim adına sanatı herkes için erişilebilir kılmak, daha fazla insanı sanatla buluşturmak hedefiyle çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin kültür-sanat alanındaki önemli kilometre taşlarından biri olan Festival kapsamında bugüne kadar 45 farklı ülkeden 117 yabancı ve 307 yerli tiyatro topluluğu sahne aldı” dedi.

SAKIP SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLLERİ VERİLECEK

Bu arada, Festivalin ilk günü ise tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılarda bulunmuş ustalara minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana verilen “Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü” de sahibini bulacak.

Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü daha önce sırasıyla Cüneyt Gökçer, Macide Tanır, Bozkurt Kuruç, Yıldız Kenter, Genco Erkal, Müşfik Kenter, Gülriz Sururi, Haldun Dormen, Rutkay Aziz, Prof. Zeliha Berksoy, Cihan Ünal, Erdal Özyağcılar, Ayten Gökçer, Ayla Algan, Işıl Kasapoğlu ve Nevra Serezli almıştı.

 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER