Ailenin bir üyesi de aile hekimleri

Ailenin bir üyesi de aile hekimleri

Serkan Uçar’ın hazırlayıp sunduğu, Gazette TV’de canlı olarak yayınlanan “Bir Tebessüm” programının bu haftaki konuğu, Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği Adana Şube Başkanı Uzm. Dr. Halil Volkan Tekayak oldu. Tekayak, “Aile hekimliği, kişi doğmadan önce anne karnında başlayan bir serüvenin, ölümle sonlanana kadar geçtiği ana kadar verdiği bütün hizmetlerle öne çıkıyor. Bizler koruyucu hekim olarak kucağımızı açmış, hizmet verdiğimiz vatandaşlarımızı bekliyoruz” dedi.

Ülkemizdeki aile hekimliği uygulamasının 2010 yılı itibariyle başladığını belirten Tekayak, “81 ilimizde yaşayan tüm vatandaşımızın aile hekimi var ve bu bireyler aile hekimlerinden birçok konuda hizmet alabiliyorlar. Bir kadın gebe kaldığında, karnındaki çocuğu takip ederek başlayıp, tüm hamilelik sürecini ve çocuk dünyaya geldiğinde çocuğun ulusal aşı takvimindeki tüm aşılarını takip ediyoruz. Çocuk büyüyüp okul çağına geldiğinde okul çağı taramalarını yapıyoruz, ergenlik çağına geldiğinde ergen takibi yapıp veri olarak sisteme giriyoruz. Kişi doğup büyüdüğünde askerlik, ehliyet ve iş başvurusu yapmak için istenen sağlık raporunu almak ve kişi öldüğünde mezarlıklar müdürünün istediği defin izni gibi her türlü konuda bize başvurabiliyor. Yani aile hekimi kişi doğmadan önce anne karnında başlayan bir serüvenin, ölümle sonlanana kadar geçtiği ana kadar verdiği bütün hizmetlerle öne çıkıyor. Aile hekimleri hem muayene ediyor hem kişilerin hastalıklardan korunmasını sağlıyor hem de kişileri tedavi ediyor. Koronavirüse yakalandığınızda, virüsle ilgili de en yakın ulaşabileceğiniz kişi hastanelerdeki hekim arkadaşlar değil, aile hekimidir. Aile hekimi arkadaşlarımız karantina listesine düşen kişileri günlük takip ediyor, arayıp geçmiş olsun dileklerini iletiyor ve onlara bir iletişim numarası verip, bir şeye ihtiyaçları olduğunda hekimlerine kolaylıkla ulaşabileceklerinin güvencesini veriyor. Bu durum da hastayla hekim arasındaki çok özel bir iletişim türüdür” diye konuştu.

Uzm. Dr. Tekayak, “Türkiye’de yaşayan 84 milyon insanın tamamının bir aile hekimi vardır. Aile hekimliği modelinin en temel özelliği ücretsiz olmasıdır. İnsanlar hastalandıklarında ya da aşı yaptırmak istediklerinde hastanelere gidip ücretle hizmet alıyorlar ama Aile Sağlığı Merkezlerinde sağlık güvenceleri olmasa bile ücretsiz muayene ve kan tetkiki yaptırabilirler. Yeterli cihazlarımız yok ama bize başvuran hastaların problemlerinin yüzde 80’ini çözebilecek kapasitedeyiz. Vatandaşlarımız 182 çağrı merkezi üzerinden veya E-nabız uygulaması üzerinden randevu alarak aile hekimlerine başvurup, bütün sorunları için gidebilirler. Kişiler hasta olsa da olmasa da gelebilirler. Bizler koruyucu hekim olarak kucağımızı açmış, hizmet verdiğimiz vatandaşlarımızı bekliyoruz. Hep aynı yerde, hep aynı odadayız, odamız bile değişmiyor. Bizlere kolaylıkla ulaşabilirler” ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER