Alevilere hakarete kitlesel tepki

Alevilere hakarete kitlesel tepki

Adana merkezli bir internet sitesinin, Adana’daki Arap Alevisi vatandaşlarımızı hedef alan iddialarına sert tepkiler geliyor. Dün, Adana Büyükşehir Belediyesi bitişiğindeki parkta biraraya gelen birçok Alevi kuruluşu, söz konusu haber sitesi ve sahibini kınadı. Ortak basın açıklamasında, “Bir haber sitesinde bir şahıs Alevi Arap toplumunun, Nusayrileri hedef alan, yazı demeye bile dilimizin varmadığı şuursuz ve ırkçı duygularını dışa vurmuştur” denildi.

Burada ortak basın açıklamasını okuyan Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Cömertpay, “Arap Alevileri, dolayısıyla tüm Alevi toplumunu kendince küçük düşürmeye çalışan, siyasal tutumunu ırkçı bir anlayışa dayandıran bu şahsı şiddetle kınıyoruz. Unutulmamalıdır ki; Hiçbir ırk diğer ırktan üstün ve daha özellikli değildir” diye konuştu.
Adana Alevi Platformu olarak, ülkenin neresinde yaşanırsa yaşansın her  türlü, ırkçılığın, yobazlığın ve kafatasçılığın karşısında olacaklarının altını çizen Adana Alevi Platformu Dönem Sözcüsü Hüseyin Cömertpay toplumu ayrıştıran ve bölen bir yaklaşım sergileyen kafatasçı zihniyetle her türlü yasal haklarını sonuna kadar kullanmak üzere saklı tuttuklarını söyledi.
Cömertpay, daha sonra şöyle devam etti:
İnsanların toplumsal özelliklerini ırksal özelliklerine indirgeyen ve bu indirgemede-kendince aşağılama yolunu seçen bir yobazlığa set çekiyoruz. Karşı duruyoruz. Toplumun tüm kesimlerini de bu akıl almaz, pervasız zihniyete karşı durmaya çağırıyoruz.
Bu şahıs bilmelidir ki; Alevi toplumu, bu topraklarda vatanseverliği ve her alanda üretkenliğiyle bilinir.
Topluma faydalı bireyler yetişmesi için küçük yaşlardan itibaren gerek kültürel gerekse sosyal etkinliklerle öne çıkan Arap Alevi toplumu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında ülkesinin çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için büyük bir gayret sarf eder.
Kurucu değerlere bağlı toplumumuzu, küçük aklınca küçümsemeye çalışan ırkçı, kafatasçı ve yobaz zihniyetin ürünü olduğu açıkça ortaya koyan bu şahıs yine bilmelidir ki; Kurtuluş yıllarındaki varoluş mücadelesinden bu yana Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına, kural ve kaidelerine, tüm kesimlerin değer yargılarına, dini inançlarına saygı gösteren, kendi inançlarını, geleneklerini ve göreneklerini kimseye zarar vermeden, gösterişten uzak gerçekleştiren, öğrencilere yoksullara kucak açan ve Adana başta olmak üzere Ülkemizin her bölgesine yayılmış Bilim insanı, Akademisyen, Doktor, Belediye Başkanı, Öğretmen, Mimar, Mühendis, Şehir Plancısı ve daha sayabileceğimiz birçok değeriyle ülkesini geleceğe taşımaya çalışan, İş insanlarıyla üretim ve istihdama büyük katkı sunan toplumumuzu yaralamaya çalışmasına asla izin vermeyeceğiz.
Çirkin üslubuyla küçümsemeye çalıştığı bu toplum; Cumhuriyetin kurulması için bedeller ödemiş, tarihsel süreçteki duruşu ve yaşam biçimiyle takdirle karşılanmış insanlardan oluşur.
Sorumsuzluk örneği sergileyen bu zihniyet fukarasının özellikle geleceğimizi emanet edeceğimiz yeni nesil çocuklardan uzak tutulmasını salık veriyoruz.
Ahlaktan, vicdandan nasibini almamış bu zavallıyı bir kez daha nefretle kınıyor, yasal haklarımız saklı kalmak üzere bu tür çirkin yazılara karşı hukuk çerçevesinde daha sert tepki vereceğimizin bilinmesini istiyoruz.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER