Atasoy: Sorunun nedenini ortadan kaldırmalıyız

Atasoy: Sorunun nedenini ortadan kaldırmalıyız

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Gazette TV YouTube kanalında Gazette muhabirlerinden Ramazan İlın’ın sunduğu ‘’Ramazan ile Söyleşi’’ programında soruları yanıtladı. Prof. Dr. Atasoy, kadın cinayetlerinde sorunun nedenini ortadan kaldırmadan çözüm bulunamayacağını söyledi.


‘’DEVLETİN DESTEĞİ LAZIM’’

Kadın cinayetlerini ortadan kaldırmak veya azaltmak için erkeklerin yakından takip edilmesi gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Atasoy, ‘’Bunun değişik yorumları olur. Hiç kimse durduk yere birisini öldürmez. Bu insanların bir bölümünün bazı ruhsal sorunları ve takıntıları var. Büyük kıskançlıkları var.  Bu sorunlar bir anda ortaya çıkmıyor. Bu durumun evveliyatı var. Kadın cinayetlerini azaltmak veya ortadan kaldırmak istiyorsak erkekleri çok yakından takip etmek gerekir. Özellikle herhangi bir suçtan cezaevine giren ve çıkan erkeklerin çıktıkları zaman devletin onları yakından takip etmesi gerekiyor. Devletin o erkeğin yaşama adapte olması için destek olması gerekir’’ dedi.

‘’ÖNLEM ALMAK GEREKİYOR’’

Prof. Dr. Atasoy, ‘’Erkeklerin gençliğinden itibaren aile içerisinde veya arkadaşlarına yönelik olarak şiddet gösterenlerin mutlaka öfke kontrolüyle eğitimden geçmeleri gerekiyor. Eğer erkeklerin ruhsal problemleri varsa onun da çözülmesi gerekiyor. Eğer tedavi edilmezse bu sorunlar birikir ve bir anda patlar. Yani durduk yere bir insan başka birini öldürmez. Bunun işaretleri ve riskleri daha önceden de vardır. Bu riskleri önceden saptayabilmek ve önlem almak gerekiyor. Önlemler alınmazsa insanları 20 - 30 yıl hapsetmek veyahut idam etmek bile hiçbir çözüm olmaz. Çünkü birçok ülkede idam cezası var. Buna rağmen birtakım suçlarda hiçbir şekilde azalma olmamaktadır.  İdam dahi çözüm olmuyor. Sorunun nedenini kökünden kaldırmadığınız sürece çözüm bulmanız mümkün olmaz’’ diye konuştu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER