Bakanlıktan boğulma vakalarına karşı genelge

Bakanlıktan boğulma vakalarına karşı genelge

İçişleri Bakanlığı, son zamanlarda meydana gelen boğulma vakalarına karşı valilikleri uyararak, genelge gönderdi. Bakanlığın gönderdiği, “Suda Boğulma Olaylarının Önlenmesine Yönelik Alınacak Tedbirler” konulu genelgede valiliklerden can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet gibi yüzülebilir yerlerin her yıl mart ayının sonuna kadar “yüzme alanı” olarak belirlenmesi istendi.


Bakanlık tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgede, 2022 yılında yaşanan 476 suda boğulma olayında 244 kişinin hayatını kaybettiği, 287 kişinin kurtarıldığı belirtildi. Genelgeye göre, sağlık, güvenlik ve sosyal donatılar açısından yeterli görülen can güvenliği riski taşımayan deniz, göl, gölet ve benzeri yüzülebilir yerler, her yıl mart ayının sonuna kadar yüzme alanı olarak belirlenecek ve kamuoyuna bilgisi verilecek. Belirlenen alanların dışında kalan bu alanların dışında kalan deniz, göl, gölet, baraj, sulama kanalı, akarsu, sulama ve hayvan içme suyu göletleri, sel kapanı, regülatör, su iletimi, deşarj veya taşkın kontrol kanalı gibi alanlarda suya girilmesine müsaade edilmeyecek. Bu alanlara yönelik ilave tedbirlerin planlaması yapılacak.

Yüzme alanlarında kıyıdan itibaren 200 metreye kadar yüzme sınırları, yüzer donanımlarla işaretlenecek ve bu alanlarda yüzme sınırlarını gösteren uyarıcı levhalar bulundurulacak. Bu alanlara, her türlü motorlu veya motorsuz deniz aracının girmesi ve bu alanlarda yarış, gösteri ve benzeri herhangi bir aktivite yapılması engellenecek. Denize yoğun olarak girilen yerlere öncelik verilmek üzere yüzme alanlarında ilk yardım kabini, odası oluşturulacak ve gerekli personel, malzeme desteği sağlanacak. Yüzme alanlarından faydalanan vatandaşların can güvenliği açısından bu alanlarda her türlü su ürünleri avcılığı yasaklanırken, yüzme alanları içerisinde oyun gruplarının ve cankurtaranın görüş alanını olumsuz etkileyen diğer büyük hacimli yapıların oluşturulmasına izin verilmeyecek.

İl ve ilçelerde oluşturulacak denetim ekipleri tarafından sık ve düzenli denetimler düzenlenirken, bölgesel turizm sezonları süresince özellikle kontrolsüz sahillerde ve çevresinde, yoğun saatler arasında denetimler de artırılacak. Genelgeye göre, sahillerde bulunan plaj işletmelerinin cankurtaran ve gerekli can kurtarma araç, gereçlerini bulundurmalarını sağlamak amacıyla gerekli denetimler yapılacak. Belirli aralıklarla yapılacak denetimlerle, cankurtaranların standartlara uygunluğu ve yeterli kurtarma ve ilk yardım ekipmanlarına sahip olup olmadığına bakılacak.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER