Çukurova’ya renk katacak festival

Çukurova’ya renk katacak festival

Çukurova Belediyesi, 26-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştireceği ‘’Jakaranda Kültür Sanat Festivali’’ ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ‘’Çukurova’yı kültür-sanat kenti yapma hedefiyle çıktığımız yolda önemli bir adım daha atıyoruz. 8 yıllık görev süremiz içerisinde olağan belediyecilik hizmetlerini eksiksiz yapma gayreti içinde olurken bir yandan da Çukurova halkının beklentilerini karşılayabilmek amacıyla kültür sanat etkinliklerine ağırlık verdik’’ dedi.


Festivalin ilkini 2020 yılında yapmayı planladıklarını fakat pandemi nedeniyle hayata geçirmediklerini belirten Çetin, ‘’Jakaranda ağacının kökeni Güney Amerika’dır ve yıllardır da Adana sokaklarını süslemektedir. Ağırlıklı olarak mayıs ayında çiçeklerini açmakta ve bu dönemde olağanüstü güzellikte bir görsellik sunmaktadır. Belki de hepimizin önünde fotoğraf çektirdiği ama adını bile bilmediği bu ağacın adını verdiğimiz festivalle Adana’mızın adını Kültür Sanat yönüyle ön plana çıkarmayı amaçlıyoruz. Festivali de Jakaranda çiçeklerinin açtığı mayıs ayında yapıyoruz. 3 yıllık bir serüvenin sonunda gerçekleştireceğimiz festivalimizde; ziyaretçilerimizin, sanatın her dalını görmesini yaşamasını isteyerek planlama yaptık. Hazırlık sürecinde festival fikrinin de oluşmasında büyük katkısı olan İş Kadınları Derneği ve değerli başkanı Berman Mantı’ya da teşekkür ediyorum. Festivalle ilgili sayısız toplantılar yapıldı başta üniversitelerimizin ilgili bölümleri ve çeşitli sanat dernekleriyle, sanatçılarla, müzisyenlerle, dansçılarla yüzlerce görüşme yaptık. Festival alanı olarak belirlediğimiz Turgut Özal Bulvarı esnafı ve vatandaşlarla görüştük. Esnafa da ekonomik katkı sağlamak amacıyla festivalimizi tek bir noktada yapmak yerine tüm bulvara yaymayı kararlaştırdık. Yine aynı amaç doğrultusunda satış standı oluşturmadık. Festivalimizin eğlence içeriğini sanatla birleştirmek için her sahne yanında sanat çadırları oluşturduk. Bu çadırlarda; resim, heykel, fotoğraf, ahşap oyma, cam üfleme, seramik, mozaik, kâğıt rölyef, grafiti gibi sanat alanlarından çok değerli sanatçılarla, vatandaşlarımızı buluşturacağız. Ziyaretçilerimiz; sanatçılarımızla birlikte karşılıklı bu sanat dallarını gerçekleştirme imkânı bulabilecekler’’ diye konuştu.

Festivalin 26-27-28-29 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşeceğini dile getiren Başkan Çetin, ‘’26 Mayıs Perşembe günü saat 19:30’da Festival Yürüyüşümüz Gökkuşağı kavşağında başlayacak. Birçok sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek bu yürüyüşün ardından çeşitli gösteriler yapılacak ve Şehitler Bulvarındaki Ceylan Ertem konseri ile devam edecek. 27-28-29 Mayıs tarihlerinde ise Turgut Özal Bulvarında, Dermancan Kavşağı ile İller Bankası kavşağı arasında, yaklaşık 4 kilometrelik hat boyunca, 6 ayrı noktada oluşturacağımız sahnelerde yerli veya yabancı müzik içerikli 35 konser, 8 dans gösterisi, farklı enstrümanlarla müzik dinletileri ve birçok görsel şovun bulunduğu sahne programlarımız 3 gün boyunca 17:00 ile 23:00 saatleri arasında devam edecektir. Aynı tarihlerde ve sahnelerin yanında oluşturacağımız 25 adet sanat çadırımızla vatandaşlarımız; heykel, mozaik, geri dönüşüm, resim, hat ve grafiti gibi yaklaşık 33 ayrı sanatla buluşturulacak ve birçok sanata etkileşimli şekilde katılımları sağlanacaktır. Bülent Ecevit Sanat Parkımızdaki Ceren Özdemir Müzik Atölyesinde; edebiyat ve şiir ile ilgili söyleşiler ve Yeni Adana Gazetesi ile birlikte bu yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Öykü Yarışmamızın Ödül törenini festivalimiz kapsamında gerçekleştireceğiz. Turgut Özal Bulvarı, sanat ve eğlence bulvarı olacak. Festival süresi içerisinde toplam 105 adet etkinlik gerçekleştirilecek. Vatandaşlarımız sanatın her dalına ulaşabilecek’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER