Dış ticaret endeksleri Mart ayında arttı

Dış ticaret endeksleri Mart ayında arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 yılı Mart ayı Dış Ticaret Endekslerini açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, ihracat birim değer endeksinin Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,7 arttığı belirtildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,0, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 16,8, yakıtlarda yüzde 79,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,9 arttığı bildirildi.


Yapılan açıklamada, İhracat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,2 arttığı belirtildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 22,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 0,8, yakıtlarda yüzde 32,7 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 8,7 arttığı ifade edildi.

İthalat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 33,7 arttığı bildirildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 12,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 19,2, yakıtlarda yüzde 174,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 10,1 arttığı bildirildi.

İthalat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,2 arttığı bildirildi. Endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 7,2 ve yakıtlarda yüzde 7,1 azalırken, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 1,6 arttığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2021 yılı Mart ayında 91,0 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 15,7 puan azalarak, 2022 yılı Mart ayında 75,3 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER