Et ve süte zam iddiaları doğru çıktı

Et ve süte zam iddiaları doğru çıktı

Son günlerde et ve süt fiyatlarına yeni zam yapılacağına dair iddialar ortaya atıldı. Yaklaşık bir haftadır ülke gündemini meşgul eden ‘’Et ve süt ürünlerine zam gelecek’’ iddiaları doğru çıktı.

Konuyla ilgili Gazette’ye özel açıklamalarda bulunan Adana Kasaplar Odası Başkanı Saruhan Yağmur ve Adana Sütçüler ve Yoğurtçular Esnafı Odası Başkanı Memduh Özalp, ‘’zam gelecek’’ iddialarını doğruladı.

ZAMMI ARACILAR YAPIYOR

Et zamlarını aracıların yaptığını belirten Başkan Yağmur, ‘’Geçenlerde de bununla alakalı bir protesto gerçekleştirdik. Protestomuzda, Tarım Bakanlığı’ndan ‘üçüncü şahısları’ ortadan kaldırmasını rica ettik. Girdi fiyatları artış gösterdi fakat aracıların fiyatlarının yükselmesinde etkililer. Koyunlarını satmayarak ahırlarda tutuyorlar. Bunun önüne geçilmeli. Bu gözü açıklar oyun oynuyor. Önümüzdeki Kurban Bayramı’na kadar fiyat yükseltme derdindeler’’ dedi.

BAKANLIK ÇALIŞMA YAPMALI

Devletin şu anda bu konularla ilgili bir çalışması olmadığını ileri süren Yağmur, ‘’Tarım Bakanımız önümüzdeki günlerde Adana’ya gelecek, geldiğinde biz durumumuzu kendisine izah edeceğiz. Tarım Bakanlığı’ndan bu konuyla ilgili önlem almasını istiyoruz. Eğer önlem alınmazsa bu fiyatlar 1, 1,5 ay içerisinde 200 TL’leri görür. Biz, kasaplar olarak fiyatların yükselmesini istemiyoruz. Bizde fiyatlar 120 – 130 TL bandında gezerken, süper market zincirlerinde bu fiyatlar 200 TL gibi fahiş fiyatlara satılıyor. Marketler konusunda da bir düzenleme getirilmeli’’ diye konuştu.

SÜT YÜZDE 33 ZAMLANDI

15 Mayıs’ta süte zam geleceğini söyleyen Başkan Özalp de ‘’Ulusal Süt Konseyi, soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatını yüzde 33 zamla litre başına 7,50 lira olarak belirledi. Bizim beklentimiz yemin, gübrenin, akaryakıtın düşük olması ama maalesef ülkemizde bunlar temel ihtiyaç olmasına rağmen fiyatları çok yüksek. Fiyatların yüksek olması süte de yansıyor, ete yansıyor, her şeye yansıyor. İnşallah gidişatımız iyi olur’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER