Evlilik masrafı 220 bin TL’den başlıyor

Evlilik masrafı 220 bin TL’den başlıyor

Evlilik masrafı 220 bin TL’den başlıyor

Havaların ısınmasıyla birlikte düğünlerde de yaz sezonu açıldı. Dünya evine girmek isteyen çiftlerin de heyecanı arttı. Düğün hazırlığı yapan çiftler, bir yandan da kara kara enflasyon nedeniyle artan fiyatları düşünüyor. Gazette de dünya evine girmek isteyen çiftler için fiyat araştırması yaptı. Gazette’nin yaptığı fiyat araştırmasında, çiftlerin 220 bin ile 250 bin TL arasında bir masraf yapması gerekiyor.


MEHMET AKİF ORTAÇ - Konuyla ilgili Gazette’ye önemli açıklamalarda bulunan mobilyacı esnafı Mesut İçlek, ‘’Doların artışıyla birlikte masraflarımız çok arttı. Bu yüzden insanlarımız bizde de yüksek bir fiyatla karşı karşıya kalıyorlar. Ortalama maliyetler üzerinden konuşacak olursak, 220 ile 250 bin TL arasında değişiyor’’ dedi.

Mobilya sektöründeki yoğunluğun büyük bir kısmını depremzedelerin oluşturduğunu belirten İçlek, ‘’Bize talep, depremden dolayı evinde yıkıma uğramış veya taşınmış insanlardan geliyor. Evlilik çok pahalı olduğundan dolayı gençlerimizden talep oldukça az. Düğün sektörü bu anlamda çok durdu. O yüzden bize talep genelde evli insanlardan geliyor. Yakın zamanda yaşadığımız depremden dolayı işlerimiz yoğunlaştı. Mobilya sektörünün bütününde depremden mağdur olmuş insanlar büyük bir talep oluşturuyor’’ diye konuştu.

Döviz kurunun artması nedeniyle masraflarının çok arttığını dile getiren İçlek, ‘’Bu yüzden insanlarımız bizde de yüksek bir fiyatla karşı karşıya kalıyorlar. Buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makinesi, televizyon ve klima olarak aldığımızda 55 bin ile 60 bin TL arasında gidip geliyor. Yatak odası takımı 30 bin TL’den başlıyor, 100 bin TL bandına kadar ulaşıyor. Fakat ortalama 50 bin ile 55 bin TL arasında diyebiliriz. TV Ünitesi ortalama 8 bin ile 13 bin TL arasında gidip geliyor. Koltuk takımı ortalama 30 bin TL ile 35 bin TL arasında görebiliyoruz. Bunun da ucu açık, 100 bin liraya kadar ulaşabiliyor. Yemek takımı, 6-8 kişilik masa ve sandalye 12 bin ile 20 bin arasında gidip geliyor. Ortalama fiyat ise 15 bin TL civarı. Ortalama 2+1 evde 5 adet perdenin maliyeti 10 bin TL’yi buluyor. Halı, bornoz ve nevresim takımları toplam maliyeti ise 15 bin TL’yi buluyor. Mutfak araç gereçleri ortalama düzeyde 30-35bin TL arasında gidiyor. Toplam ortalama ürün kalitesine göre 220 bin ile 250 bin TL arasında bir fiyat bizi karşılıyor’’ ifadelerini kullandı.

Gençlerin fiyat konusunda şikayetçi olduğunun altını çizen İçlek, ‘’Gençler fiyatlar konusunda haklı olarak çok şikâyetçiler. Ebeveynleri tarafından desteklenmeyen gençlerin kendi başlarına düğün maliyetlerinden kalkması çok zor. Bu gibi durumlarda devletin bir fon ayırması taraftarıyım. Gençlere oluşturulan düğün fonu belirlenmeli ve ona göre faizsiz kredi eşliğinde gençlere sunulmalıdır’’ dedi.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
- 21.06.2023 01:53:04

DİĞER HABERLER