“Geleceğe dönük fırsat yaratıyoruz”

“Geleceğe dönük fırsat yaratıyoruz”

Gazette Gazetesi köşe yazarlarından Mehtap Ünlü’nün hazırlayıp sunduğu Youtube Gazette TV’de canlı olarak yayınlanan “Mehtap Ünlü ile Sosyal Yaşam” programının bu haftaki konuğu KOBİ Yönetim Danışmanı Eğitimci ve İş Koçu Cüneyt Örkmez oldu. Örkmez, “Girişimcilik kişinin kendisini istihdam etmesi, kendisi için bir gelecek kurmasının yanında aynı zamanda başarılı olması durumunda başka insanlara iş alanları yaratması anlamındadır. İnsanlara, geleceğe dönük alternatif bir fırsat yaratıyoruz” dedi.

Örkmez, “Girişimcilik uzun yıllardır üzerinde çalıştığım bir konu. Türkiye’de girişimcilik kültürü, KOBİ’ler ve özellikle yeni işletmelerin kurulması konusunda uzun yıllar eğitimci ve danışman olarak görev yaptım. Sahada yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde girişimcilik kültürünün gelişmesi ve yaygınlaşmasıyla ilgili kamu kuruluşlarıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığımız çalışmalar neticesinde girişimcilik kültürünün yaygınlaşması için neler yapılabilir diye çalışmaları yürütmeye çalıştık. Bazıları proje bazlı yürütmeye çalıştığımız projelerdi. Bu çalışmalar sonucunda görmüş olduğumuz en önemli ayrıntı Türkiye’de girişimcilik kültürü, yaptığımız tüm çalışmalara rağmen henüz istediğimiz noktada değil. Girişimcilik kültürü açısından değerlendirdiğimizde toplumda henüz insanların girişimci olma potansiyeli, başka işleri tercih etmelerinin yanında daha az tercih edilen bir alan olarak önümüze çıkıyor. Özellikle gençlerin girişimci olmaları, girişimciliğe yönlendirilmeleri için yapılacak faaliyetlerin daha çok yaygınlaştırılması için birçok çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

Örkmez, “İnsanların kariyer planlarında girişimcilik hep en son planda geliyor. Bir iş yapmak, hayatımızı bir şekilde bir işe kanalize edip devam etmek istediğimizde ilk karşımıza çıkan şey genelde bir yerde çalışmak oluyor. Bugün Türkiye’de birçok insan iş arıyor. Girişimciliği diğer hedeflerden ayıran en önemli özellik kendi işini yaratmaktır. Girişimcilik aslında kişinin kendisini istihdam etmesi, kendisi için bir gelecek kurmasının yanında aynı zamanda başarılı olması durumunda başka insanlara iş alanları yaratması anlamındadır” sözlerine yer verdi.

Kadınlar ve gençlerin en önemli hedef gruplarını oluşturduğunu söyleyen, Örkmez, “İş arayan, istihdam dışı kalan kesimi gençler ve kadınlar oluşturuyor. Bu anlamda, özellikle gençlerin erken yaşta girişimcilikle tanışması, gelecekte ulaşmak istedikleri meslekte kendi işlerini yapma fikrini daha ön plana almaları gerekir. Son dönemlerde yaptığımız girişimcilik eğitimleri sonucunda birçok insanın kendi işini kurma konusunda daha cesaretlendiğini görüyoruz. Bu durum iyiye işaret ediyor. Kadınlar, üretim konusunda çok yatkın ve istekliler. Bu durum da onlara ayrıcalık sağlıyor. Kadınların toplum içerisindeki rolü açısından geleceğe dönük gelişmemizin ana kaynaklarından bir tanesi. Bilinçli ve girişimci kadınlar, toplum adına önemli işlevler yerine getiriyorlar. Ben kadınlarda bu isteği gördüğüm için, son dönemlerde sadece kadınlara yönelik eğitim programlarına önem veriyorum. Ayrıca kadınlar, başarılı olduklarında bu başarıyı daha kolay paylaşıyorlar. Beklentimiz şu, kişi manevi yönden kendisini iyi hissetmeli, maddi açıdan da kendisine yeterli bir geliri elde edebilmeli” ifadelerini kullandı.

Örkmez, “İnsanlara geleceğe dönük alternatif bir fırsat yaratıyoruz. Alternatifsizlik insanları zor durumda bırakan bir durum, az olması durumunda insanlar endişe duyuyorlar. İnsanların geleceğe umutla bakması gerekiyor. Geleceğe umutsuz bakan insanların üretim gücü azalıyor, çalışma hayatları çok daha monoton geçiyor. Ama biz verdiğimiz eğitimlerden sonra çok dinamik grupların ortaya çıktığını gördüğümüzde çok mutlu oluyoruz. Özellikle dünya çapında son dönemde yaşadıklarımızdan sonra, bizi mutlu edecek bazı şeylere ihtiyacımız var, geleceğe umutla bakmamız lazım. Verdiğimiz eğitimlerin, basit, anlaşılabilir, keyifli, herkesin birbirini tanıyacağı, aynı amaç üzerinden bir arada olup belki birlikte iş yapmacağı ve yalnız olmadıklarını hissetmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Pandemi dönemi bile olsa yine de fırsatların olduğuna inanıyorum. Üretim ve ihtiyaçlar devam ediyor. Belki hala karşılanmayan birçok ihtiyacımız var. Bunları da eğittiğimiz, yetiştirdiğimiz yeni girişimciler karşılayacak diye düşünüyorum” dedi.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER