Hükümetin teklifi memurları memnun etmedi

Hükümetin teklifi memurları memnun etmedi

KAMU işvereninin, memur ve memur emeklisine 2022’nin ilk 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci altı ayında yüzde 6 artı enflasyon farkı, 2023’ün de ilk 6 ayı için yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayında da yüzde 6 artı enflasyon farkı önerisi, memurları ikna etmedi. Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Sezer, “Memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir” dedi.

MÜJDEYİ VERİN, GÖNÜLLERİ FETHEDİN
HÜKÜMET ile memurlar arasında toplu sözleşme görüşmeleri devam ederken, yetkili sendika Memur-Sen, kamu işvereninin teklifini kabul etmedi. Memur-Sen dün 81 ilde eşzamanlı basın açıklamaları yaparak, kendi tekliflerini kamuoyuyla paylaştı. Memur-Sen İl Temsilcisi Sezer, sendika binasında yapılan basın açıklamasında, “Kamu çalışanlarına müjdeyi verin, milyonların gönlünü fethedin” çağrısında bulundu.
PAZARTESİYE KADAR YENİ TEKLİF BEKLİYORLAR
SEZER, “Toplu sözleşme bir oldu-bittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu. 
HÜKÜMETLE, memur sendikaları arasında devam eden 6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar arasında bir uzlaşma sağlanamadı. Geçtiğimiz gün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Başkanlığında gerçekleştirilen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyeti teklifini sunmuştu. Bu kapsamda, 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan görüşmeler çerçevesinde, Bakan Bilgin, memur ve memur emeklisi için 2022'nin ilk 6 ayında yüzde 5 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayında yüzde 6 artı enflasyon farkı, 2023'ün ilk 6 ayı için yüzde 6 artı enflasyon farkı, ikinci 6 ayı için de yüzde 6 artı enflasyon farkı teklif etmişti. Memur tarafı toplamda yüzde 38 zam talep ederken hükümetin teklifinin yüzde 23 olduğu gözlendi.
Hükümetin bu teklifi, yetkili sendika Memur-Sen’i ikna etmedi. Memur-Sen dün 81 ilde eşzamanlı basın açıklaması yaparak, kamu işverenini, pazarlığa açık yeni teklifini sunması için Pazartesi gününe süre tanıdı.
Adana’da da Eğitim-Bir-Sen İl Başkanlığı’nda yapılan basın açıklamasında konuşan Memur-Sen Adana İl Temsilcisi Mehmet Sezer, kamu işvereninin teklifinin beğenilecek bir tarafı bulunmadığını savundu. Sezer, kamu işvereninin yeni bir teklifle gelmesini beklediklerini belirterek, bu gerçekleşmediği takdirde geniş çaplı eylemlere başlayacaklarını dile getirdi.
Kamu çalışanları, emekliler ve ailelerin de katıldığı basın toplantısında konuşan İl Temsilcisi Mehmet Sezer, memurların çözüm bekleyen sorunları ve enflasyon karşısında eriyen maaşlarının en etkili çözüm yeri olarak toplu sözleşme masasını gördüklerini vurguladı. Sezer, 4 milyona yakın kamu görevlisi ve 2 milyona yakın memur emeklisinin kamu işvereninin açıkladığı teklifi kabul etmediğini, teklifin bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergilediğine işaret etti.
TEKLİF HAZIRLANIRKEN, ÇARŞI PAZAR GÖZETİLMEMİŞ
Geçmiş yıllarda kamu personelinin aldığı maaşla günümüzdeki maaş arasında alım gücü olarak çok büyük bir fark olduğunu vurgulayan Mehmet Sezer şöyle konuştu:
"2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 98,5 kilogram 'kıyma' alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle 65,2 kilogram 'kıyma' alabilmektedir. Yine aynı dönemlerde 1.917 adet 'simit' alabilmekteyken bugün 1695 adet 'simit' alabilmektedir. Geçtiğimiz yıl 21 adet 18 litrelik 'sıvı ayçiçek yağı' alabilen kamu görevlisi bugün 14 adet 18 litrelik 'sıvı ayçiçek yağı' alabilmektedir. 5. Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda kıyma yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna yüzde 37 oranında arttı.
Öyle görünüyor ki; yapılan teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir. Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. Biz diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil kamu işvereni vermelidir.
KAMU GÖREVLİLERİNİ MUTLU EDECEK BİR TEKLİF SUNULMALIDIR
Kamu İşvereninin 3600 ek gösterge, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentilerimizi karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.
Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sorunlarını kökten çözecek, onları kadroya alacak bir düzenleme yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir.
Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de enflasyon farkı vermekle değil ancak refah payıyla mümkündür.
Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz.
TOPLU SÖZLEŞME OLDU-BİTTİYLE DEĞİL PAZARLIKLA SONUÇLANMALI
Toplu sözleşme bir oldu-bittiyle değil zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz.
Memur-Sen Adana İl Temsilciliği olarak, kamu işvereninden beklentimiz tüm kamu görevlilerini memnun edecek bir müjdenin verilmesi ve 4 milyon kamu görevlisi, 2 milyon kamu emeklisi ve aileleriyle birlikte milyonlarca vatandaşın gönlünün fethedilmesidir. Meselenin masada, hakkaniyet ölçüleri çerçevesinde çözülmesini istiyoruz. Aksi halde kamu çalışanlarını enflasyona ezdirecek bir teklifin dayatılması karşısında haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için tüm Türkiye'de her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu ilan ediyoruz"

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER