İhracat birim değerleri yüzde 11,6 arttı

İhracat birim değerleri yüzde 11,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 yılı Mayıs Ayı Dış Ticaret Endeksleri değişim oranlarını açıkladı. TÜİK tarafından yapılan açıklamada, ihracat birim değer endekslerinin yüzde 11,6 arttığı belirtildi.


TÜİK tarafından yapılan açıklamada, ihracat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 10,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,4, yakıtlarda yüzde 87,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 8,3 arttığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, ihracat miktar endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,3 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 8,2, yakıtlarda yüzde 0,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,2 arttığı belirtildi.

İthalat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 34,3 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 26,7, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 33,8, yakıtlarda yüzde 142,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 10,7 arttığı ifade edildi.

İthalat miktar endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 arttığı; endeksin bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 55,9, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 4,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,7 artarken, yakıtlarda yüzde 7,6 azaldığı belirtildi.

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2021 yılı Mayıs ayında 91,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 15,4 puan azalarak, 2022 yılı Mayıs ayında 76,2 olduğu açıklandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER