‘İntihar oranı cinayetten fazla’

‘İntihar oranı cinayetten fazla’

2021 yılında dünya genelinde intihar ederek kendi hayatına son veren insan sayısının 800 bin olduğunu belirten Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, tüm dünyada yaklaşık 40 saniyede bir kişinin intihar ettiğini söyledi. Atasoy, intihar vakalarının cinayet vakalarının iki katı olduğunu dile getirdi.


Gazette TV YouTube kanalında Gazette muhabirlerinden Ramazan İlın’ın sunduğu ‘’Ramazan ile Söyleşi’’ programında soruları yanıtlayan Prof. Dr. Atasoy, ‘’Türkiye’de yıl içerisinde yaklaşık bin 500 cinayete kurban giderken, 2 bin 500 kadar kişi de intihar ediyor. Fakat Türkiye’deki intihar sayıları Batı toplumları ile mukayese edildiği zaman çok düşüktür. Bu durum, ülkemiz açısından iyi bir durum. Kendi içerisinde bir artış görebilirsiniz. Niye görüyorsunuz? Çünkü her ne kadar yaşlılar daha çok intihar etse de gençler arasındaki ölüm nedeninin birinci sırasında yer alıyor. Yani yaşlı popülasyona baktığımızda; kalp hastalıkları, kanser, tümör ve diğer hastalıklar gibi ölüm nedenleri oluyor ve yaşlılarda intihar ortalama 7'nci ve 8'inci sırada ölüm nedeni olurken, 18 - 25 yaşlarındaki gençlerde intiharın ölüm nedeninin 1'inci sırasında yer aldığını görüyoruz’’ dedi.

‘’İNTİHARIN DİNLE ALAKASI YOK’’

Prof. Dr. Atasoy, ‘’İntihar, gençler arasında ölüm nedeni olarak yüksek ama toplum içinde oran olarak yüksek değil. Erkeklerde intihar oranı, kadınlara göre iki kat daha fazla. Çünkü tercih ettikleri yöntem bu konuda önemli. Erkekler daha çok kullandığı yöntem ateşli silahtır. Bu yüzden geri dönüşü ve kurtarılması imkansızdır. Kadınlar ise genellikle uyku, antidepresan ilaçların fazla alınması ile intihar etmeye çalışırlar. İlaçlarla intihar etmeyi tercih ederler. Erkeklere göre kadınların hayatlarının kurtulma şansları daha yüksektir. O nedenle intihar girişimleri ve kullandıkları yöntemlere göre tamamlanan intiharı birbirinden ayırmak gerekir. İntiharın inançla alakası yok. Müslüman olduğumuz için Müslümanlar arasında intihar daha düşüktür diye düşünebiliriz ama Müslüman topluluklar arasında bizden daha fazla intihar edenler var. Dolayısıyla intiharın dinle alakası yoktur. Ancak gazeteciler arasında bilinmesi gereken bir hadise var ki bunu da her zaman her yerde söylüyorum, ‘intihar bulaşıcıdır’ denir’’ diye konuştu.

‘’HABERLERDEN CESARET ALIYORLAR’’

Kafasında intihar düşüncesi bulunan kişilere gazetelerdeki intihar haberlerinin cesaret verdiğini dile getiren Atasoy, ‘’Başka birinin kendisini öldürdüğünü okumak ya da görmek intihar yöntemini öğretir. O nedenle bu haberlerin aslında mümkün olduğu kadar az yapılması gerekir. Çünkü her şeye rağmen özendirir ve cesaret verir. Mesela diğer başka suç tipleri intihar kadar özendirmez ve cesaret vermez. Haberlerin intiharı tetikleme durumunun birçok örneği var. Bunun tarihte yani intiharın bulaşıcı olduğuna dair hatta bazı kitaplar yasaklanmıştır. Ünlü Alman Yazar Goethe'nin ‘Genç Werther'in Acıları’ kitabı vardır. Bu kitap yasaklanmıştır. Çünkü kitapta tasvir edilen Werther!in üzerindeki kılık kıyafetin, oturduğu masanın dahi benzerlerini yaparak genç erkekler intihar etmiştir. Yani böyle kopyacılık da var. Adamın mektup yazmak için oturduğu masanın benzerini yaparak, onun önüne oturarak, onun giydiği kırmızı çizmeleri, sokakta iken taşıdığı paltoyu ve şapkayı bile aynen alıp intihar etmişlerdir insanlar. Dolayısıyla yasaklanmıştır. Bunun gibi örnekler çoktur. O nedenle intihar pek üzerinde konuşulmaması gereken bir hadise olarak düşünüyorum. İntihar düşüncesi olan kişiler ve önceden kendini belli etmiş kişiler kesinlikle profesyonel destek alması ve psikologlara başvurulması gerekir’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER