İŞKAR, rekabette sınır tanımıyor…

İŞKAR, rekabette  sınır tanımıyor…

Gazette TV’nin yayına koyduğu “İş’te Güzellik” isimli programı, her biri kendi alanında uzman ve yetkin isimleri ağırlayarak ilgiyle izlenmeye devam ediyor. Gazette Gazetesi İmtiyaz Sahibi Fatma İnci Gül ile Adana Kuaförler, Güzellik Salonları İşletmeleri ve Manikürcüler Odası Başkanı Hacı Emin Ünal’ın bu haftaki konuğu, İŞKAR Grup ve Champion Firması CEO’su Ferit İşkar oldu.


Güzellik ve kozmetik sektörünün Adana’da olduğu gibi İstanbul’da da öncü firmalarından olan İŞKAR Grup ve Champion Firması, ürettiği cihazlarla da adından sözettiriyor. CEO Ferit İşkar, “Hem Adana’da hem İstanbul’daki ekiplerimizle birlikte tüm Türkiye’ye hizmet verip yurt dışına da cihaz satıyoruz. Çok dinamik, çok hareketli bir sektör, küresel rekabetin de olduğu bir sektör” dedi.
İşte, Ferit İşkar’ın açıklamaları…
Ferit İşkar kimdir kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?
Öncelikle beni davet ettiğiniz için teşekkür ederim. 1976 doğumluyum. Annem Kayserili, babam Adanalı. 3 çocuğum var, işkolik bir adamım. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimleri mezunuyum. Sürekli sahada olan emeğiyle geçinen mücadeleci olan bir adamım.
Sektörünüzde sizi öncü olarak görüyoruz Adana’nın her yerinde varsınız. Sizin sektörünüzde güven çok önemlidir. Bu bağlamda diğer meslektaşlarınıza güven konusunda ne önerirsiniz?
Güzellik ve kozmetik sektörü krizlerden en az etkilenen büyümesini hiç kaybetmeyen, on milyonlarca insana hizmet verilen sektör. Bu sektörde işini doğru yapan birçok arkadaşım var, birçok meslektaşım var. Biz de işimizi düzgün yapmak istiyoruz, bu sektöre katkı yapmak istiyoruz. Firmamızın merkezi Adana’da,  Adana’da üretim yapıyoruz, İstanbul’da ofisimiz var. Hem Adana’da hem İstanbul’daki ekiplerimizle birlikte tüm Türkiye’ye hizmet verip yurt dışına da cihaz satıyoruz. Çok dinamik, çok hareketli bir sektör, küresel rekabetin de olduğu bir sektör. Bu sektöre kendine güvenen, ben bunu yapabilirim diyen herkesi bu sektöre davet ediyorum.
Ürettiğiniz cihazlar tamamen kendi tasarımınız mı?
Tamamen özgün kendi tasarımımız bizim mühendis arkadaşlarımız tasarlıyor, kalıplandırmasını biz yapıyoruz. Tasarımının dışında yazılımı da bize ait. Türk mühendislerimizin hazırladığı yazdığı yazılımla çalışıyor. Burada da teknolojide yazılım güncel bir konu. Yazılım gerçekten de şu anda çok popüler. Ürettiğin cihazın yazılımına hakim olan, fikri mülkiyetine sahip olan firma gerçekten de benim gözümde çok güçlü bir firmadır
Cihazlarınızın ithal edilen aksamları var mı yoksa tamamen yerli Türk malı mı?
Ben milliyetçi bir ruha sahibim. Gönlümden geçen kullandığımız bütün parçaları yurt içinden tedarik edebilmek ama bunların hepsi mümkün olmuyor ve Türkiye’de de bu sektör hızla gelişiyor. Şu anda kullandığımız parçaların bir kısmını uzak doğudan ve Avrupa ülkelerinden tedarik ediyoruz. Hedefimiz kullandığımız parçaları üretebilmek ve geri kalan küçük bir kısmını yurt içinden tedarik edebilmek. Çok kısa bir zamanda yüzde yüz Türk üretimi diyebilirim ama şu anda yüzde yüz yerli üretim diyemem. Burada önemli konu cihazın yazılımına, tasarımına, dizaynına hakim olmak yani bir ürünün fikri ve mülkiyet haklarına sahip olduğunuz zaman bence yüzde bir hakkınız da olsa o ürün size aittir.
İŞKAR Medikal’in ülke genelinde pazar payı nedir?
Pazar payı hakkında net bilgi veremem, tahminlerim var kimseyi de yanıltmak istemiyorum. Pazar çok fazla bölünmüş durumda çok fazla firma var. Ben pazarın sürekli içindeyim günde 15 saat çalışıyorum tahminimce sektörün en fazla cihaz satan birinci veya ikinci firmasıyız.
Yurt dışından ithal edilen cihazlarla sizin cihazlar arasındaki fark nedir ve diğerlerinden sizi üstün kılan nedir?
CİHAZLARIMIZ DÜNYANIN EN İYİ CİHAZLARLARIYLA YARIŞACAK KALİBREDE
Yurt dışından ithal edilen çok kaliteli cihazlar var, yani dünyada iyi para iyi cihaz gibi oluyor. Kaliteli cihazlarda ithal eden arkadaşlarımız var bizim cihazlarımızdan daha düşük kalitede cihaz ithal eden arkadaşlarımızda var. Bizim cihazlarımız şu anda Avrupa’nın en gözde güzellik salonlarında kullanılabilecek standartlara sahiptir. Cihazlarımız Dünyanın en iyi cihazlarıyla yarışabilecek kalibrededir.  Şu anda yurt dışında hakettiğimiz pazar fiyatında değiliz, oralarda çalışıyoruz yeni bir ekip kuruyoruz yani oralarda çalışmalarımız var buradan tüm izleyen, okuyan herkese de söz veriyorum çok çalışacağız kendimizi geliştireceğiz özellikle yurt dışı pazarında çok çalışacağız ve yurt dışına daha çok cihaz satacağız bizlerle daha çok gururlanacaksınız.
Adana’da sizin dışında cihaz üreten var mı?
Adana’da bu işi çok uzun zamandır yapan arkadaşlarımız var ama çok yoğun çalışıyoruz bir araya gelemiyoruz. İstanbul Avcılar’da kurduğumuz derneğe Adana’dan üye olan arkadaşlarımız var bizlerle hareket eden arkadaşlarımız onlarla sektörümüzü geliştirmek anlamında çalışmalar yapıyoruz.
Mesleki anlamda sıkıntılarınız var, cihazlar konusunda davalarınız var, ona da yön verebilmek adına neler söylemek istersiniz?
HAYAL ETTİĞİM DÜZENİ YAŞIYORUM
Ben işçi bir babanın evladıyım, bu iş bana babamdan kalmadı. Türkiye’nin her yerinde çalıştım tesadüfler, kısmetler Allah bana nasip etti bir güzellik salonu kurdum sonra Allah nasip etti o güzellik salonunda beğendiğim cihazları yurt içinde satmakla ilgili bir arkadaşımla anlaştım. Sırt çantamı aldım o zamanlar daha gencim. Türkiye’de gezmediğim dolaşmadığım kapı kalmadı, kapı kapı dolaştım bu cihazı satarken. Sonra Allah yine nasip etti o cihazı üreten fabrikaya ortak olmayı kısmet etti. Sonra orayı satın almayı kısmet etti yani her şey kısmet, şans. Ben çocukluğumdan belli çok çalışkan bir adamım simit de sattım garsonluk da yaptım ve hepsini gururla söylüyorum fotoğraflarımı da paylaşıyorum hoşuma gidiyor örnekte olmak istiyorum gençlere. Gençliğimde hayal ettiğim herşeye ulaştım, araçlara biraz düşkündüm, hayal ettiğim düzeni yaşıyorum bunun da devam etmesi için sürekli çalışıyorum.
Güzellik cihazlarında kullanılan cihazlar IP’li cihazlar. Şu anda mahkeme devam ediyor başka hangi cihazlara itiraz ediliyor.
Çok fazla cihaza itiraz ediliyor. Eğer gerçekten bir araya gelemezsek konu oraya gidiyor bu konudaki olumsuz gelişmeleri pek dillendirmek istemiyorum, dillendirmeden dernek başkanlarımızla oda başkanlarımızla hareketlerimiz var. Durumun ciddiyetini anlatabilmek için örnekler vereyim. Hidrofeyşıl cilt bakımında kullanılan hidrofeyşılın en son çıktığı cihaz kurumundan medikal kısma alındığı bir ortamdayız. Cilt bakımı yapılıyor ve o cilt bakımı yapan cihaz medikal cihaz kısmına girdi yani şu anda masa üstünde duran hidrofeyşıl tıbbi cihaz kısmında yani diğerlerine girmeyim moralimiz bozulur.
YURTDIŞI FUARLARDA TÜRK BAYRAĞINI ORALARA DİKMEYE KARARLIYIZ
İŞKAR Grup 10 yıl sonra kendini nerede görüyor?
Ben yurt dışında cihaz satan ülkeye ekonomik döviz girdisi sağlamayı becerebilen bir firmanın sahibi olarak görmeyi istiyorum. Yurt dışı fuarlarda da en önde Türk bayrağını oraya koyacağız söz veriyorum.
Yeni epilasyon cihazı almayı planlayan, güzellik salonu açmayı planlayan kişilere tavsiyeniz var mı?
Cihaz almadan önce mutlaka o cihazı kullanan arkadaşlarıyla samimiyetiyle iletişim kursunlar. Bizim yaptığımız işin karnesini müşterilerimiz veriyor.  Biz sürekli cihazı anlatıyoruz. Günde 12 saat arkadaşlarımız anlatıyor, anlatabilme yeteneğimiz ve ikna etme kabiliyetimiz gelişiyor. Biz firmalarla görüşülsün ama nihai karar verilmeden önce cihazı kullanan referans listeleri istensin o kişilerle bire bir konuşulsun. Hatta salonda epilasyon yaptıran müşterilerle de konuşulsun buna göre en sağlıklı sonuca varılabilir.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER