KOBİ’lerin dönüşümü kalkınmayı getirecek

KOBİ’lerin dönüşümü kalkınmayı getirecek

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu ve Konrad-Adenauer-Stiftung (KAS) iş birliği, Akbank desteği, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu ile Adana Sanayici ve İş İnsanları Derneği ev sahipliğindeki "KOBİ’ler için Yeşil Dönüşüm Projesi" Adana toplantısı dün yapıldı. Toplantıda, yeşil dönüşümün iş dünyası için önemi ve kurumların Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamındaki bu dönüşüme adaptasyonu ele alındı.

Açılış konuşmalarını ADSİAD Başkanı Vedat Gizer, ÇUKUROVASİFED Başkanı Hüseyin Kış,  KAS Türkiye Proje Yöneticisi Bekir Öncel, Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci ile TÜRKFONFED Yönetim Kurulu Üyesi, Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkan Yardımcısı Onur Ünlü’nün yaptığı toplantıda, KOBİ’lerin dönüşümün ülkemizin kalkınmasını sağlayacağına vurgu yapıldı. Açılış konuşmalarının ardından moderatörlüğünü TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi Onur Ünlü’nün yaptığı “Sürdürülebilir Tarım” başlıklı panel gerçekleştirildi. Panelde, TÜRKONFED Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu ile Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta, sürdürülebilir tarım hakkında görüşlerini dile getirdiler.

KARALAR: “İKLİM KRİZİ MERAKLA İZLİYORUM”

Toplantıda konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar,”KOBİ’ler Yeşil Dönüşüm Projesi”nin, ülkemizde 7 ilde yapıldığını söyledi. Karalar, “Belediye Başkanı olarak iklim krizini merakla izliyorum ve dünyanın geleceği açısından kuşkuluydum ancak bu etkinlikte dünyanın geleceği için umutlandım. Bu proje ile gerçekleşen girişimin, insanlığa hayat veren bir girişim olduğunu düşünüyorum ve hem projeyi hayata geçiren kuruluşları hem de ev sahipliği yapan ÇUKUROVASİFED’i ve ADSİAD’ı destekleri için kutluyorum” diye konuştu.

ÜNLÜ: HENÜZ ARZU EDİLEN SEVİYENİN UZAĞINDA

İhracat başta olmak üzere ekonomik ilişkilerin Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM) kapsamında şekilleneceği yeni bir dönemin başladığını söyleyen TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkan Yardımcısı Onur Ünlü de, “Bu yeni dönemde ülkemizdeki her bireye ve her kuruma görev düşüyor. En başta da üretimin, istihdamın, yerel ve bölgesel değerin koruyucusu olan KOBİ’lerimiz geliyor. Dolayısıyla KOBİ’lerin dönüşümü içselleştirmeleri, planlamaları ve uygulamaları büyük önem taşıyor” dedi.

KOBİ’lerin yeşil dönüşüm alanında henüz arzu edilen seviyenin uzağında olduğuna dikkat çeken Ünlü, “KOBİ’ler finansal kaynaklarının yetersizliği, farkındalık ve iş gücü alanındaki eksiklikler nedeniyle yeşil ekonomiye geçişte zorluklar yaşıyor. İşte bu proje ile KOBİ’lerimize tüm bu alanlarda rehberlik edebilecek fikir ve önerileri ortaya koymayı hedefliyoruz. Zira bu süreçte gerekli uygulamaları benimseyen KOBİ’ler maliyet avantajı, yeni pazarlara erişim ve eko-inovasyon başta olmak üzere pek çok fırsattan yararlanabilecek ve hem kendi büyümelerine hem de ülkemizin kalkınmasına sürdürülebilir katkılar sağlayabilecek.” dedi.

ÖNCEL: “BU ETKİNLİK SERİSİNİN FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUZ”

Türkiye ile Almanya arasındaki diyaloğu ve iş birliğini farklı alanlarda geliştirmek ve pekiştirmek üzere 1985 yılında faaliyetlerine başladıklarını ifade eden KAS Türkiye Temsilciliği Proje Yöneticisi Bekir Öncel ise, Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklemek için de çaba gösterdiklerini belirtti. Yeşil dönüşüm sürecini ekonomi ve çevre yönüyle değerlendiren Öncel şöyle devam etti;

“Türkiye’nin ekonomik gelişimini, sosyal piyasa ekonomisi kriterleri dahilinde desteklemek ve özellikle KOBİ’lerin serbest rekabet koşulları içerisinde güçlerini artırmak için ortaklarımız ile eğitim ve bilgilendirme etkinlikleri düzenliyoruz.  Avrupa Yeşil Mutabakatı (AYM); müsebbibi insan olan ve dünyadaki yaşam alanlarımızı tehdit eden küresel iklim değişiklikleri ve çevresel kirlenme etmenlerini azaltmanın kaçınılmaz zorunluluğun bir parçasını oluşturuyor. İşte bu nedenle AYM’nin Avrupa ile önemli ticaret hacmine sahip Türk KOBİ’lerine etkileri ve getireceği zorlukların yanı sıra oluşturabileceği fırsatlar üzerine yapılan bu etkinlik serisinin faydalı olacağına inanıyoruz.”

ÖZDEĞİRMENCİ: RİSKLERİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEK AKSİYONLAR ALIYORUZ

Avrupa Yeşil Mutabakatı ile başta çimento, demir-çelik, gübre, enerji, alüminyum ve tarım olmak üzere pek çok sektörün 2026 itibarıyla gelecek “karbon vergisi”nden ciddi oranda etkilenme riski olduğunu söyleyen Akbank KOBİ Bankacılığı Pazarlama Bölüm Başkanı Melis Özdeğirmenci, “Ülkemizin sürdürülebilir ekonomiye geçiş yolculuğunda, KOBİ’lere ve KOBİ’lere hizmet veren bankalara da çok ciddi iş düşüyor. Biz Akbank olarak Yeşil Mutabakat, Türkiye’nin 2053 karbon nötr yolculuğu, Döngüsel Ekonomi Eylem Planı gibi gündemlerden sektörlerimizin nasıl etkileneceğine dair çalışmalar yürütüyoruz ve sektörlerimizdeki riskleri onlar için fırsata dönüştürecek aksiyonlar alıyoruz. 2030 yılına kadar 200 milyar TL sürdürülebilir kredi finansmanı sağlama hedefimiz var.  Bu doğrultuda ‘Yeşil Dış Ticaret Paketi’, ‘Çevre Dostu Taşıt Kredisi’ gibi yenilikçi ve öncü ürünler sunuyoruz. Kurumsal ve ticari müşterilerimize yönelik yürütülen çalışmalara ek olarak KOBİ’lerimizin düşük karbon ekonomisine geçişine yönelik de bir hazırlık içindeyiz” diye konuştu. 

KIŞ: KOBİLERİMİZ GELİŞİME AÇIK BİR YAPIYLA HAREKET EDER

Türkiye’deki tüm işletmelerin yüzde 99,8’ini ve istihdamın yüzde 70’ten fazlasını KOBİ’lerin oluşturduğunu hatırlatan ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kış ise KOBİ’lerin önümüzdeki süreçte daha fazla dikkat etmesi gereken konuları vurgulayarak, “KOBİ’lerin sürdürülebilir, rekabetçi ve yenilikçi yapılarını korumaları için Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde hareket etmeleri şart. Çünkü dünya ticareti yeni döneme yepyeni ve olabildiğince hızlı bir giriş yaptı. Artık tüm KOBİ’lerin ticaretini bu yönde değiştirmesi ve geliştirmesi gerekiyor. Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 40’ını gerçekleştiren KOBİ’lerimiz daima yeniliğe ve gelişime açık bir yapıyla hareket eder. Bu dinamik yapılarıyla yeni dönemde oluşacak riskleri tam anlamıyla fırsata çevirmelerini umut ediyoruz” açıklamasında bulundu.

GİZER: YEŞİL DÖNÜŞÜM SÜRECİNDE BÜTÇEDEN PAY ALMAYA ODAKLANMALI

AYM’nin karbon yoğunluğuna göre uygulayacağı gümrük vergilerinin, gerekli önlemler alınmadığı takdirde Türkiye’ye ek maliyet oluşturacağını belirten ADSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Gizer “Şu an yaptığımız ihracat hacmi üzerinden karbon vergisi ödüyor olsak yaklaşık 1,2 m Euro öderdik. Karbon 50 Euro olursa bu rakam 2 milyon Euro’ya yükselecek. Ekonomimizin lokomotifi olan KOBİ’lerimizin bu durumu iyi okuyup, bir an evvel kendi şirket eylem planlarını oluşturmaları ve uygun finansman koşulları ile bu dönüşümü hayata geçirmeleri gerekiyor” dedi. Planlanan dönüşüm kapsamında 2050 yılı hedefine ulaşılabilmesi için öngörülen bütçenin 28 trilyon Euro olduğunu söyleyen Gizer, şirketlerin yeşil dönüşüm sürecinde bu bütçeden pay almaya odaklanmaları gerektiğini ifade etti.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM ELE ALINDI

Açılış konuşmalarının ardından TÜRKONFED Yeşil Dönüşüm Komisyonu Başkan Yardımcısı Onur Ünlü’nün moderatörlüğünde, TÜRKONFED Akademik Danışmanı Doç. Dr. Nazlı Karamollaoğlu ve Mersin Tarsus Tarımsal Ürün İşleme İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TÜİOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek Balta’nın katılımıyla “Sürdürülebilir Tarım” başlıklı bir panel düzenlendi. Etkinlik, uzmanlar ile katılımcıların yaptığı fikir alışverişi ile tamamlandı.

TÜRKONFED üyesi federasyon ve derneklerin ev sahipliğinde toplam yedi ilde düzenlenecek etkinliklerin tamamlanmasının ardından projenin çıktıları rapor haline getirilerek kamuoyu ile paylaşılacak.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER