Özer: Anne ve babalığın istifası yoktur

Özer: Anne ve babalığın istifası yoktur

Adana Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü, eğitimci, psikolojik ve aile danışmanı Nevzat Özer, sosyal medyada anne ve babalığa dair bir video paylaştı. Özer paylaşımında, ‘’Anne ve baba olmak, emekliliği ve istifası olmayan tek meslektir. Anne ve baba olduktan sonra bu meslekten emekli olamazsınız, istifa edemezsiniz. 7 gün 24 saat açık olan tek nöbetçi eczanedir. Tüm eczanelerde olduğu gibi anne ve babalıkta da bütün yaralara merhem olan tüm ilaçlar mevcuttur’’ dedi.


‘’EN BÜYÜK İHTİYAÇ ANLAŞILMAK’’

Müdür Özer, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ‘’Yüzyıllardır insanların kalbine girmenin bir yolu var. Sıcak bir söz, içtenlik ve bir gülümseme… Günümüz insanının bu hengamede en büyük ihtiyacı anlamak ve anlaşılmak. Bu yüzden yirmi birinci yüzyılda anne – baba olmak, daha etkin, daha yetkin bir çaba gerektiriyor. Çağımızın çocuğunun dikkatini çekecek ve dağıtacak bir sürü uyarıcı var. Büyük bir sanal otobandalar ve bu otobanda birilerine çarpmaları imkânsız gibi. Toza, toprağa bulanmayan, nenesiz, dedesiz ve ninnisiz büyüyen yüzyılımızın çocuklarını nasıl anlayacağız? Onlara nasıl anne – babalık yapacağız? Ebeveynler olarak, kadim kültürden getirdiğimiz bir sürü deneyimimiz var. Bu tecrübeleri hem modern hem de geleneksel yaklaşım içerisinde yüreklere dokunmaya çalışıp, harmanladığımız önemli bir argüman haline getirmeye çalışıyoruz. Yani biraz modern yaklaşım, biraz geleneksel yaklaşımdaki etkili anne – baba tekniklerini kullanmaya çalışacağız’’ diye konuştu.

‘’AİLE; HUZUR BULANAN BİR LİMANDIR’’

Özer, ‘’Bir insanın duygularını değiştirmeden, davranışlarını asla değiştiremezsiniz. Belki de yapmakta zorlandığımız en büyük sorun bu. Çocuklarımızın önce kalplerini fethetmeliyiz. Bir kalbimiz var ve bu kalp, vücuda sadece kan pompalamak gibi bir görevi yok. Kalbimiz, merhamet gibi, acımak gibi, insan olduğumuzu hatırlatan bütün meziyetlerin olduğu bir yerdir. Kalbi tekrardan keşfederek anne ve babalığın ne olduğunu, insan olma sanatını öğretmek zorundayız. Evet, aile çocukların huzur bulduğu ve güvenilir hissettiği önemli bir liman. Bu limanda vicdanın ne harika bir süs olduğunu öğrenecekler. Aile, son sığınak ve son kaledir. Anne ve babalığı tekrardan yüceltmek ve güçlendirmek zorundayız’’ ifadelerini kullandı.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER