Prof. Dr. Atasoy: Değişik reformların yapılması gerekiyor

Prof. Dr. Atasoy: Değişik reformların yapılması gerekiyor

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sevil Atasoy, Gazette’ye önemli açıklamalarda bulundu. Gazette muhabirlerinden Ramazan İlın’ın sunduğu ve Gazette TV YouTube kanalında canlı yayınlanan ‘’Ramazan İlın ile Söyleşi’’ programında konuşan Prof. Dr. Atasoy, görgü tanıklığının güvenirliği konusunu anlattı. Atasoy, ‘’Görgü tanıklığının güvenirliği, kendi başına ayrı bir konudur. Hem ders olarak anlatıyoruz hem de bu konuda değişik reformların yapılması gerekiyor’’ dedi.


‘’BÖYLE BİR SORUNUN İÇİNE DÜŞEN ÇOK’’

Prof. Dr. Atasoy, ‘’Görgü tanıklığının güvenirliği, kendi başına ayrı bir konudur. Hem ders olarak anlatıyoruz hem de bu konuda değişik reformların yapılması gerekiyor. Mesela bir kadın, ‘Bana tecavüz eden bu adam’ dediği zaman ve aynı şeyi mahkeme salonunda da ‘Bana saldıran bu adam’ dediği zaman, o adamı kurtaracak hiç kimse yoktur. Hiç kimse kadının yanlış kişiyi teşhis edebileceğini hayal bile edemez ama maalesef benzetmek çok mümkün. Eğer o kişi de o gün, o saatte nerede olduğunu kanıtlayamıyorsa; kişinin üzerine kalabilir olay. Böyle olaylardan çok var. Bunu kasten, cinlik olarak yapan da var. Böyle bir sorunun içine düşen de çok’’ diye konuştu.

‘’AVUKATIN VAKİT AYIRMASI ÇOK ÖNEMLİ’’

İnsan hafızasının geçmişe dair bazı şeyleri hatırlamadığını ve hatırlanan şeylerin değişiklik gösterdiğini belirten Atasoy, ‘’Size, ‘Haziran’ın 14’ünde öğle saatlerinde neredeydiniz?’ diye sorsam, hatırlamanızın imkanı var mı? Hatırlasanız bile oraya bir kanıt bulmanız gerekiyor. Her yerde kamera da yok.  Kamera olsa bile doğru dürüst görüntü yok orada. Dolayısıyla sen masum olduğunu ve o an orada olmadığını kanıtlayamıyorsun bir türlü. Duruşmalar ne kadar aydınlatabiliyor olayları? Önemli olan savunmadır, avukatın ne kadar iyi oluşudur. Avukatınız genç ve deneyimsiz olabilir ama önemli olan vakit ayırması, kafasını çalıştırması ve nereden ne ipucu bulabilir onu düşünmesi’’ ifadelerini kullandı.

‘’PARANIN GÖZÜ KÖR OLSUN’’

Bu tür davalarda savunmanın önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Atasoy, şu ifadelere yer verdi:

‘’Para, çok kötü bir şey aslında. Dünyada para diye bir şeyin olmasına ben çok karşıyım. Böyle bir meta olmamalı. Hele ki avukatlıkta, eğitimcilikte ve doktorlukta. İnsanlar ortada para diye bir şey düşünmemeli ama maalesef yaşamak zorundayız. Bizlere de birileri bir para vermek zorunda. Fakat çok zenginlerin maalesef çok iyi ve çok sayıda avukat tutabilme şansları oluyor. Katil olduğuna yüzde 100 inandığımız ama beraat eden kimseler var. Amerikan Futbolcusu Orenthal James Simpson da bunun en iyi örneklerinden biri. O, bir katildi. Eski karısını ve onun aşığı zannettiği garsonu katleden adamdı ama adamın bir rüya takımı var. Amerika’nın en önemli avukatlarını tutmuştu ve Connecticut Polis Kriminal Daire Başkanı, Simpson için çalışmıştı. Çok önemli bir adli bilimci bu takımın içerisinde yer aldı. Bu insanlara milyon milyon dolarlar ödemiş olmalı. Yoksa o adamı kimse beraat ettiremez. Yani ‘paranın gözü kör olsun’ diyorum ben.’’ (gülüyor)

Prof. Dr. Sevil Atasoy ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin tamamını, YouTube’da Gazette TV hesabından izleyebilirsiniz.  

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER